IDZIE LUTY – PODKUJ BUTY. GDZIE? W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM W KRAKOWIE!
IDZIE LUTY – PODKUJ BUTY. GDZIE? W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM W KRAKOWIE!
Czasem luty ostro kuty, czasem w luty same pluty. Nie da się ukryć, że to stare przysłowie jest niezwykle aktualne również i dziś. Pogody w lutym przewidzieć nie sposób, jednak jedno jest pewne: w Muzeum Etnograficznym w Krakowie szykuje się kolejny miesiąc niezwykle ciekawych warsztatów i inspirujących spotkań, na którego serdecznie zapraszamy!
W niedzielę, 16 lutego odbędą się w Muzeum Etnograficznym dwa bardzo ciekawe i różnorodne wydarzenia:
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Heródek”
Mówi się, że obok jego rzeźb nie sposób przejść obojętnie. Siła wyrazu, która odpycha albo nakazuje by przyjrzeć się dokładniej rzeźbom Karola Wójciaka zwanego Heródkiem, bierze się z surowej i pierwotnej formy. Ich odczytanie staje się pełniejsze, kiedy poznamy kontekst, z którego pochodzą. Dlatego zapraszamy do wysłuchania opowieści specjalistów i twórców wystawy.
Informacje praktyczne:
Prowadzenie: Żaneta Groborz-Mazanek
Termin: 16 lutego 2020, godz. 12.00
Miejsce: Dom Esterki, ul. Krakowska 46
Etnograficznym Okiem – Sucho i płynnie. Tusz | otwarte warsztaty rysunku
Zapraszamy do wyjątkowych spotkań z przedmiotem – eksponatem w przestrzeni muzeum. Posługując się różnymi technikami rysunkowymi, wkraczamy w świat etnografii, już nie jako zwiedzający, ale badacze, odkrywcy „podszewki” tego fragmentu przeszłości, który zachował się w naszym Muzeum.
Tym razem przyjrzymy się możliwościom tuszu. Inspirując się swobodą obrazów artystów nieprofesjonalnych, na dwa sposoby poszukamy w tuszu lekkości, pozytywnego przypadku i twórczych możliwości. Na warsztat weźmiemy tusz w sztabkach – inktense blocks.
Informacje praktyczne:
Termin: 16 lutego, w godz. 15.30–18.00
Cena: 10 zł/pojedyncze wejście
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1
Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona (max. 25 os.).
Informacje i zapisy: Aleksandra Migalska, migalska@etnomuzeum.eu
Przypominamy, że warsztaty są tłumaczone na Polski Język Migowy. Tłumacza nie trzeba specjalnie zamawiać – wystarczy zgłosić zapotrzebowanie w kasie w momencie przybycia na warsztaty.
Po bardzo udanych styczniowym leśnym warsztacie terenowym w Lasku Wolskim Tropem ciszy – serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie Heródek, którą oglądać można w Muzeum Etnograficznym do połowy marca 2020.
Sacrum Rowerum – warsztaty dźwiękowej improwizacji
„On miał w tej swojej stajni taki ulubiony instrument podobny do basetli, tylko z jedną struną. I na tej jednej strunie grał bu-bu-bu-bu, wpadając w trans. To był dźwięk podobny do tego, jaki daje bęben-burczybas. Kiedy wraca do mnie wspomnienie tamtych dźwięków, to uważam, że Heródek był prekursorem rapu”.
Zbigniew Poprawski
* * *
Proste źródła dźwięku, codzienne materiały, zmiana funkcji dobrze znanych przedmiotów i wspólnota kreacji. Wraz z Markiem Styczyńskim zapraszamy w podróż do źródeł improwizacji i ekspresji muzycznej. Podstawą budowania wspólnej przestrzeni brzmieniowej będzie lira rowerowa – instalacja wykonana z roweru, gitary i specjalnie dobranych akcesoriów, a także proste instrumenty dęte i perkusyjne.
Informacje praktyczne:
Termin: czwartek, 20 lutego, o godz. 18:00
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1
Na warsztaty nie obowiązują zapisy. Wstęp wolny.
Kolejna odsłona weekendowych warsztatów rodzinnych Etnokalendarz odbywać się będzie w dniach 22-23 lutego pod hasłem CIEPŁO-ZIMNO.
Etnokalendarz: ciepło–zimno | weekendowe warsztaty rodzinne
W dawnej polszczyźnie wyraz luty znaczył tyle, co ostry, mroźny i srogi. Jakie wyzwania może nieść z sobą miesiąc, którego nazwa pochodzi od tego właśnie słowa? Co zrobić, aby dobrze się na nie przygotować?
W czasie lutowego Etnokalendarza odważnie zmierzymy się z chłodem. Rozpalimy w sobie wyobraźnię i zapał do działania. Poznamy cienie i blaski tradycyjnych sposobów ogrzewania. Sprawdzimy, czego w tej dziedzinie warto się nauczyć od zwierząt. Wypróbujemy dawne pomysły na zimowe dni. Oprzemy stopy o ciepłą szkandelę. Przekonamy się, czy zapachy i smaki potrafią rozgrzewać. I czy jedna łyżwa wystarczy do dobrej zabawy.
Informacje praktyczne:
Termin:
- sobota: 13.00–16.00 (wejścia co 15 minut, ostatnie o 14.30);
- niedziela: 11.00–14.30 (wejścia co 15 minut, ostatnie o 13.00)
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1
Cena: 10 zł/bilet indywidualny, 20 zł/bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + dziecko lub 2 dzieci + osoba dorosła, każda następna osoba dopłaca 10 zł)
Niedzielne warsztaty są tłumaczone na Polski Język Migowy.
Nie obowiązują zapisy. Zajęcia są prowadzone do wyczerpania materiałów.
Również w niedzielę, 23 lutego, po długiej przerwie z przyjemnością zapraszamy na powracające warsztaty z cyklu Rzeczy i ludzie.
Rzeczy i ludzie | Heródek
Rzeczy i ludzie – to cykl tematycznych spotkań w Muzeum Etnograficznym w Krakowie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku, na które zapraszamy młodzież i dorosłych. Najbliższe spotkanie odbędzie się w ostatnią niedzielę lutego, 23.02.2020, w Domu Esterki przy ul. Krakowskiej 46 na wystawie czasowej Heródek.
Karol Wójciak „Heródek” był rzeźbiarzem samoukiem. Mieszkał w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Tworzył proste w formie rzeźby, przedstawiające przede wszystkim postacie świętych i aniołów.
Dlaczego rzeźby Heródka nazywane były przez Lipniczan „gnotkami”? Kim jest tajemniczy Święty Wołgan? I jak może brzmieć muzyka „z serca i wyobraźni”, którą Heródek grywał na wyrzeźbionych przez siebie skrzypcach?
Zapraszamy do wspólnego zwiedzania wystawy i odkrywania postaci Heródka. Spotkanie poprowadzi kustosz MEK Grzegorz Graff.
Informacje praktyczne:
Termin: niedziela, 23.02.2020, w godz.: 16:00–17:30
Gdzie: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Dom Esterki, ulica Krakowska 46
Wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc. Prosimy o zgłoszenie chęci udział mailowo lub telefonicznie.
Kontakt i rezerwacje:
- Joanna Zbela, zbela@etnomuzeum.eu, tel.: 124301827
- Olga Błaszczyńska, blaszczynska@etnomuzeum.eu, tel.: 533325435
Uwaga! Ze względu na remont ulicy Krakowskiej, najbliższymi przystankami Muzeum są: św. Wawrzyńca oraz Stradom. Niestety, przystanek plac Wolnica jest nieczynny.
Jeśli potrzebują Państwo dodatkowych informacji lub pomocy w dotarciu do Muzeum prosimy o kontakt z jedną z dwóch koordynatorek dostępności:
- Joanna Zbela, zbela@etnomuzeum.eu, tel.: 124301827
- Olga Błaszczyńska, blaszczynska@etnomuzeum.eu, tel.: 533325435
Luty zamkniemy kolejnym oprowadzaniem po wystawie czasowej Heródek. Tym razem będzie to spotkanie dedykowane osobom z niepełnosprawnością słuchu.
Oprowadzanie po wystawie „Heródek” w PJM
Muzeum Etnograficzne w Krakowie serdecznie zaprasza osoby niesłyszące na oprowadzanie w Polskim Języku Migowym (PJM) po wystawie Heródek. Wystawa poświęcona jest życiu i twórczości Karola Wójciaka zwanego „Heródkiem”.
Był on rzeźbiarzem samoukiem. Mieszkał w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Tworzył proste w formie rzeźby, przedstawiające przede wszystkim postacie świętych i aniołów. Na wystawie prezentowanych jest około 125 odnalezionych figur rzeźbiarza.
Oprowadzanie odbędzie się w sobotę, 29 lutego, o godzinie 12:00 w oddziale Muzeum Etnograficznego – Domu Esterki (adres: ul. Krakowska 46). Wstęp jest bezpłatny.
O wystawie Heródek w PJM: https://www.youtube.com/watch?v=yUskS3eLCMc&t=5s
Zaproszenie na wydarzenie w PJM: https://www.youtube.com/watch?v=uo361d6EiSs
Informacje praktyczne:
Termin: sobota, 29.02.2020, godz.: 12:00
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie – Dom Esterki , ul. Krakowska 46
Wstęp wolny.
Informacje:
- Joanna Zbela, zbela@etnomuzeum.eu;
- Olga Błaszczyńska, blaszczynska@etnomuzeum.eu
Serdecznie zapraszamy!
Muzeum Etnograficzne w Krakowie