FERIE Z HERÓDKIEM. Cykl sobotnich warsztatów w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

FERIE Z HERÓDKIEM

Cykl sobotnich warsztatów w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

 

Karol Wójciak zwany Heródkiem był rzeźbiarzem z Lipnicy Wielkiej na Orawie, jednym z najoryginalniejszych twórców, których prace posiadamy w zbiorach MEK. Wystawę poświęconą jego życiu i twórczości prezentujemy w Domu Esterki do połowy marca 2020 roku. We wszystkie soboty ferii: 25 stycznia, 1 lutego i 8 lutego, zapraszamy do Domu Esterki na zajęcia w jej przestrzeni.

 

Wędrówki aniołów – warsztaty sitodruku

Jak obudzić do życia kształty, kolory i postacie, które skrywa nasza wyobraźnia? Zapraszamy rodziny z dziećmi na warsztaty graficzne w przestrzeni wystawy Heródek, podczas których zapoznamy się z techniką sitodruku.

 

Czym jest matryca i do czego służy rakla? Jak przygotować szablon do druku? Ile wydruków może powstać z jednego wzoru? Technikę sitodruku będziemy zgłębiać inspirując się rzeźbionymi przez Heródka postaciami świętych i aniołów, które podobno miały czynić świat lepszym i piękniejszym.

 

Dokładnie przyjrzymy się detalom, kolorom i spojrzeniom aniołów. Następnie, wcielając się w rolę drukarza, stworzymy szablony własnych postaci, które nadrukujemy na bawełniane torby. Niech stworzone przez nas postacie powędrują w miejską przestrzeń, by jak Heródkowe „gnotki”, czyniły świat lepszym.

 

Informacje praktyczne:

 • Termin: 25.01.2020 (sobota) godz. 11.00–13.00;
 • Wiek uczestników: warsztaty dla rodzin z dziećmi powyżej 7 roku życia (w warsztatach dzieci uczestniczą wspólnie z dorosłymi);
 • Bilety: 10 zł/dziecko, opiekunowie uczestniczą bezpłatnie (w cenie bilet na wystawę Heródek);
 • Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy. 
 • Informacje i zapisy: Joanna Zbela, zbela@etnomuzeum.eu
 • Wydarzenie na Facebooku

Prowadząca:

Monika Kocot – edukatorka, prowadzi zajęcia edukacyjne w Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie oraz zajęcia plastyczne w swojej pracowni Malarmo. Dzień zaczyna od dobrej kawy. Lubi malować i rysować, szczególnie góry. Tam też najchętniej spędza wolny czas, bo z góry wszystko lepiej się jawi, a i nowe pomysły w górskiej scenerii rodzą się najliczniej.

 

Muzyka z patyka – warsztaty tworzenia instrumentów muzycznych

Heródek wydobywał swoje rzeźby z kawałka drewna. Odkrywał je, delikatnie zaznaczał, jakby zawsze w nim tam były. Czy kawałek drewna skrywa w sobie tylko kształt? A może chowa się w nim również dźwięk? Tynytyntynytyn dalidalidom tak śpiewał Heródek. A jaki dźwięk zagrasz Ty?

 

Na warsztatach połączymy dwie pasje Heródka: rzeźbienie i muzykowanie. Wykonamy własnoręcznie instrumenty muzyczne z drewna i gliny, które następnie przetestujemy. Lepienie, wiercenie, ubijanie, malowanie – tyle czynności, by móc zagrać koncert!

 

Informacje praktyczne:

 • Termin: 1.02.2020 (sobota) godz. 11.00–12.30;
 • Wiek uczestników: zajęcia dla rodzin z dziećmi powyżej 5 roku życia (w warsztatach dzieci uczestniczą wspólnie z dorosłymi);
 • Bilety: 10 zł/dziecko, opiekunowie uczestniczą bezpłatnie (w cenie bilet na wystawę Heródek);
 • Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy. 
 • Informacje i zapisy: Joanna Zbela, zbela@etnomuzeum.eu;
 • Wydarzenie na Facebooku

Prowadząca:
Zuzanna Surmazaangażowana społecznie edukatorka i animatorka kultury. Czasem zdarza jej się malować albo stworzyć coś w ceramice. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego. Najbardziej na świecie lubi małe odbite plamki słońca na ścianie, chodzenie po lesie i książki dla dzieci.

 

Święty Wołgan, którego nigdy nie było – warsztaty teatralno – improwizacyjne

Święty Wołgan to jedna z wielu rzeźb Heródka, który lubił rzeźbić postaci święte, ważne, wielkie. Nie byłoby w nim nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że… o takim świętym nikt nigdy nie słyszał. Ale Heródka wcale to nie powstrzymało przed wyrzeźbieniem go.
Jak więc dowiedzieć się, kim był święty Wołgan?

 

Zapraszamy dzieci powyżej 7 roku życia na warsztaty teatralnoimprowizacyjne, podczas których przekonamy się, jakim bogatym materiałem dla twórczości jest własna wyobraźnia, wrażliwość, ciało, doświadczenia z niego płynące. A to wszystko zawsze mamy przy sobie! Improwizacja to nie tylko teatr, to także sposób radzenia sobie w sytuacjach, kiedy nie bardzo wiemy, co zrobić. Rozwija kreatywność w każdej dziedzinie twórczości, uczy szybkiego podejmowania decyzji, uważności, budowania i kreowania sytuacji w czasie rzeczywistym.

Paliwem dla naszej wyobraźni będzie spotkanie z Heródkowymi rzeźbami. O czym nam opowiedzą, co w nich wyczytamy, a może sami mamy im coś do powiedzenia?

 

Informacje praktyczne:

 • Termin: 08.02.2020 (sobota) godz. 11.0012.30;
 • Wiek uczestników: warsztaty dla dzieci powyżej 7 roku życia (tym razem zapraszamy bez rodziców/opiekunów);
 • Bilety: 10 zł/dziecko (w cenie bilet na wystawę „Heródek”);
 • Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy. 
 • Informacje i zapisy: Joanna Zbela, zbela@etnomuzeum.eu;
 • Wydarzenie na Facebooku

Prowadzące: 

Asia Zbela, Ola Migalska – edukatorki i animatorki kultury, które na co dzień koordynują działania edukacyjne w biurze MEK. I dopiero Heródek im przypomniał, że już o wiele za długo siedzą przy komputerach, podczas gdy niestworzone światy czekają na swoje odkrywczynie i odkrywców. Już nie mogą się doczekać by wybrać się w tę podróż!

Podobne wpisy