Wiosenny Wybuch Kultury rozpoczynamy w poniedziałek, 26 kwietnia 2021r o godz. 18:00 propozycją przede wszystkim dla małych słuchaczy. Na naszym kanale DWOREK.TV premiera koncertu zespołu Czereśnie. Zaraz po nim o godz. 19:00 wywiad ze zdobywcami Fryderyka 2020 za album roku w kategorii Muzyka Świata – zespołem Hańba! Co ich łączy? Sprawdźcie sami.


Zespół Czereśnie powstał w 2017 roku w proteście przeciw infantylizacji muzyki dla dzieci. Od tego czasu nagrali trzy płyty i zagrali setki koncertów na których doskonale bawią się nie tylko mali słuchacze, ale całe rodziny. W swoich utworach poruszają ważne tematy ekologii, zdrowego stylu życia czy dobrego traktowania wszystkich ludzi i zwierząt.
Hańba! to fabularny koncept, którego bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata przełomu lat 30. i 40. XX wieku słowami międzywojennych poetów, zarówno tych dobrze (Tuwim, Broniewski), jak i mniej znanych (Szymański, Ginczanka, Szenwald i in.).


W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki „za muzyczno-literacko- polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”.


W 2020 Hańbę! nagrodzono Fryderykiem za krótkogrającą płytę “1939” – Album Roku w kategorii Muzyka Świata. Orkiestra zbuntowana jest również laureatką nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja 2014).


Oba zespoły tworzą m.in. Andrzej Zagajewski oraz Jakub Lewicki którzy będą bohaterami kolejnego odcinka programu „Świat na głowie”. Renacie Głowackiej opowiedzą o założeniach z jakimi powstały zespoły, o swoich alterego, dwudziestoleciu międzywojennym, jak wygląda alternatywna rzeczywistość Hańby! oraz który obecnie mamy rok.
Dowiemy się również skąd pochodzą nazwy obu zespołów, czego współczują Jackowi Whiteowi, skąd czerpią inspiracje oraz jakie mają plany na przyszłość.

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki uruchomiło kanał kulturalny DWOREK.TV. W najbliższym tygodniu rozpoczynamy PREMIERY przygotowane specjalnie na maj. Pierwszą z nich jest propozycja dla dzieci, właściwie dla całych rodzin - koncert krakowskiego zespołu dla dzieci Czereśnie. Muzycy nagrali już trzy płyty i zagrali setki koncertów na których doskonale bawią się nie tylko mali słuchacze, ale całe rodziny. W swoich utworach poruszają ważne tematy ekologii, zdrowego stylu życia czy dobrego traktowania wszystkich ludzi i zwierząt.
Wydarzenie będzie dostępne na naszym kanale YouTube od poniedziałku godz. 18:00.

Podobne wpisy