Gdy radosne i gorące dni lata przechodzą w rześkie, jesienne poranki bardzo wiele dzieci doświadcza szeregu skrajnych emocji. Zmiany sezonowe, szczególnie te związane z przesileniem jesiennym mogą być trudne dla dzieci. Nagłe zmiany w rutynie, pogodzie oraz ilości światła dziennego mogą wpływać na zdrowie psychiczne maluchów prowadząc często do oznak depresji oraz innych problemów zdrowotnych. Zrozumienie tych zmian oraz zaoferowanie dzieciom odpowiedniej pomocy w tym zakresie jest kluczowe w walce z jesienną chandrą.
Jak przesilenie jesienne może wpływać na dzieci?
Zmiany związane z nadejściem jesiennych dni mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne dzieci w różnoraki sposób. Po pierwsze, odejście od relaksującego tempa wakacyjnych dni do u strukturyzowanego środowiska szkoły może powodować lęk u dzieci. Przystosowanie się do nowych nauczycieli, kolegów z klasy oraz dydaktycznych wymogów może być przytłaczające, szczególnie dla osób podatnych na lęk lub inne zaburzenia zdrowia psychicznego.
Dodatkowo sezon jesienny przynosi niższe temperatury i mniej światła słonecznego, co może wpływać na nastrój i poziom energii u dzieci, jak i dorosłych. Zmniejszona ekspozycja na światło słoneczne jest związana z możliwością występowania depresji. Oprócz tego krótsze dni mogą zaburzyć wzorce snu u dzieci, prowadząc w konsekwencji do zmęczenia i drażliwości. Brak wystarczającej ilości snu może nasilać objawy lęku i depresji, utrudniając dzieciom radzenie sobie z codziennymi stresorami.
W jaki zatem sposób można pomóc dzieciom radzić sobie z objawami jesiennego przesilenia? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów.
Róbcie wspólnie rzeczy, które Twoje dziecko lubi
W okresie jesiennym szczególnie należy zachęcać dzieci do aktywności, które lubią. Jeżeli ulubione aktywności dziecka to te, które można uskuteczniać wyłącznie latem to uznaj jesienny czas za znakomitą okazję do znalezienia dla niego nowego hobby. Długie jesienne wieczory zachęcają do odkrywania pokładów kreatywności, a każde dodatkowe zajęcie skutecznie odgoni czarne myśli i pozwoli dziecku skupić się na czymś przyjemnym.
Aktywność na świeżym powietrzu to podstawa
Zachęcaj dziecko do aktywności na świeżym powietrzu, nawet gdy pogoda nie jest w pełni zachęcająca. Ekspozycja na naturalne światło pomaga regulować nastrój i wzorce snu. Aktywności takie jak wędrówki, zabawa w parku, a nawet krótki spacer mogą poprawić nastrój i poziom energii. W przekonaniu dziecka do aktywności na dworze jesienią mogą pomóc zabawki ogrodowe ( https://www.ebajlandia.pl/Zabawki-ogrodowe-c15 ). Wyjście nawet na kwadrans do ogrodu by pobawić się na zjeżdżalni czy huśtawce może okazać się zbawienne dla zdrowia.
Dbaj o higienę snu dziecka
Upewnij się, że Twoje dziecko ma wystarczająco dużo snu. Zadbaj o uspokajającą rutynę przed snem. Ogranicz czas spędzany przed ekranem komputera lub tabletu przed snem i stwórz wygodne środowisko do spania. Dobra higiena snu może poprawić ogólny nastrój dziecka i jego zdolność radzenia sobie ze stresem.
Skup się na pozytywnych myślach
Jesienna pogoda sprzyja stanom depresyjnym i pojawianiu się bardzo negatywne myśli. Rozmawiaj cały czas z dzieckiem i monitoruj jego samopoczucie. Pytaj o odczucia pociechy i jeżeli wydają się one nacechowane negatywnie to pracuj z nim nad ich zmianą. Staraj się naświetlić dziecku pozytywne aspekty codziennego życia, spychając negatywne odczucia na dalszy plan.
Stwórz nową rutynę na jesienne dni
Swobodna rutyna wakacyjnych dni znacząco różni się od tego co dziecko może robić w trakcie jesieni. Ważne jest zatem stworzenie nowego harmonogramu i utrzymanie rutyny. Dzieciom jest bowiem znacznie łatwiej, gdy wiedzą, co czeka je w ciągu dnia, zwłaszcza w trudnych chwilach. Staraj się zatem by posiłki były mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Zadbaj o utrzymanie tych samych godzin zasypiania oraz porannej pobudki. Utrzymywanie przewidywalnego harmonogramu pomoże zmniejszyć drażliwość i napady złości, a także inne objawy depresji.