|

Jak chronić dziecko przed upałem?

ochrona dziecka przed słońcemWakacyjne, letnie dni to nie tylko zabawa. Podczas upałów warto pamiętać o maluchach, które są szczególnie narażone na wpływ promieniowania słonecznego. Zabawa na dworze, bieganie na słońcu mogą być szczególnie niebezpieczne, jeśli nie zapewnimy dzieciom odpowiedniej ochrony. Jak więc ochronić dziecko w upały? Jakie ubranie wybrać na wakacyjne zabawy? Jak dobrać właściwie na krycie głowy dla dziecka? Sprawdź nasze wskazówki.  

Ochrona dziecka przed przegrzaniem  

Niezwykle ważny podczas upałów jest właściwy ubiór dziecka. Rodzice, często nieświadomi zagrożenia, zakładają dziecku długi pajacyk, który teoretycznie ma ochronić dziecko przed promieniami słonecznymi. W upalne dni, takie ubranie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Maluch ubrany zbyt ciepło, szybko przegrzeje się, co może powodować nawet udar cieplny. W czasie upalnych dni, dziecko powinno bowiem być ubrane w przewiewne ubranie, wykonane z lnu lub bawełny. Zapewni ono swobodę i komfort maluchowi w czasie wakacyjnych zabaw. Co jeszcze powinno znaleźć się w letniej wyprawce dla malucha? Oczywiście musi być to nakrycie głowy. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo modeli czapek, które z pewnością zapewnią dziecku ochronę. Kaszkiet dla chłopca, chustka dla dziewczynki czy kapelusz? Możesz wybierać wśród wielu wzorów i kolorów. Pamiętaj jednak o najważniejszym – dziecko w tym nakryciu głowy musi czuć się wygodnie i swobodnie. Czapki wiosenne dla niemowlaka zostawmy na wiosnę. Latem ubierajmy dziecku przewiewne czapki. Czapki niemowlęce wiosenne są dostosowane do konkretnej pory roku, w której mają być używane i noszone.  

Ochrona dziecka przed promieniami UV 

Oprócz ochrony głowy dziecka, ważna jest przede wszystkim ochrona przed szkodliwym wpływem promieniowania UV na skórę dziecka. To podstawa bezpiecznego wypoczynku. Kremy powinny być stosowane bowiem nie tylko na plaży, ale również podczas spacerów i każdej aktywności fizycznej, wykonywanej przez dziecko na dworze. Intensywne słońce może być bardzo niebezpieczne dla najmłodszych. Warto więc zaopatrzyć się w specjalny krem z wysokim filtrem, który będzie chronił dziecko. Smarując ciało malucha, nie zapominajmy o rękach, nogach, uszach, karku i buzi. Są to bowiem miejsca narażone najbardziej na słoneczne poparzenia. Krem powinien zostać nałożony 20-3- minut przed wyjściem na słońce. Warto stosować krem z filtrem, który jest specjalnie przeznaczony dla niemowląt. Jeśli planujesz przebywać z dzieckiem na słońcu dłużej, pamiętaj, aby aplikować krem co jakiś czas.  

Nawadnianie malucha 

Niezwykle ważną kwestią jest również nawadnianie dziecka w czasie upalnych dni. Szczególnie ważne jest to w przypadku małych dzieci i niemowląt. Tak małe dziecko nie jest w stanie samo sięgnąć po picie, dlatego ważne, aby co jakiś czas podawać dziecku butelkę. Maluchy w wieku 1-3 lat potrzebują ok 1300 ml płynów każdego dnia – większością z nich powinna być właśnie woda. Jeśli dziecko jest przed 6 miesiącem życia i jest karmione mlekiem matki, warto zwrócić uwagę, że mleko zaspokaja nie tylko głód, ale również pragnienie. Podczas upalnych dni dziecko może więc potrzebować częstszego karmienia.  

  

Podobne wpisy