Dziecko – i rodzi się problem?

artykuł sponsorowany

rodzice.plI to pewnie nie jeden, zwłaszcza jeśli to pierwsze dziecko, a wraz z nim pierwsze staje się niemal wszystko. Jako przyszła mama masz prawo mieć wątpliwości i setki pytań. Niektóre z nich postaramy się poniżej rozwiać.

Dzień po dniu

Kiedy zachodzisz w ciążę, wszystko się zmienia. I nieważne, czy to twoje pierwsze, czy kolejne dziecko. Organizm kobiety wkracza wówczas w inny tryb, zupełnie poddany rozwijającemu się w nim nowemu życiu. Dobrze jest wiedzieć, co się wówczas dokładnie dzieje. Dlatego dokładny kalendarz ciąży pomoże przejść spokojniej przez ten czas tydzień po tygodniu.

Jeśli jesteś już w zaawansowanej ciąży, warto być przygotowanym na czas porodu. Poród to bardzo intymne przeżycie dla kobiety, ale także niezwykle wyczerpujące. By więc w tej chwili móc być skoncentrowaną tylko na sobie i dziecku, pewne rzeczy dobrze jest przygotować znacznie wcześniej, nawet już w siódmym miesiącu.

Przed porodem

Obok swojej wyprawki do szpitala miej pod ręką dokumentację ciąży i wyniki wszelkich badań, które odbywałaś regularnie w trakcie całej ciąży. Pamiętaj także o dołączeniu do nich badań HBS (test odpowiadający za wirusowe zapalenie wątroby typu B) oraz GBS (jego celem jest wykluczenie zakażenia paciorkowcami z grupy B). Wyniki badań ułatwią pracę lekarzom, którzy będą z tobą przy porodzie. Razem z dokumentacją trzymaj też swój dowód tożsamości, dowód ubezpieczenia NFZ, NIP zakładu pracy lub swojej firmy kartę ciąży, plan porodu, a także skierowanie do szpitala (jeśli zostało ci takie wystawione). Jeśli podpisałaś umowę z bankiem komórek macierzystych, powinnaś także pamiętać o zestawie pobraniowym krwi pępowinowej. Niezwykle istotne jest także przedstawienie dowodu osobistego osoby, którą upoważniasz do uzyskania informacji o twoim stanie zdrowia.

Powyższe dokumenty będą też niezbędne w przypadku gdy postanowiłaś urodzić w domu (o ile położna po obserwacji całej ciąży wydała na to zgodę). Poród w wodzie jest możliwy, jeśli twoja ciąża ma przebieg fizjologiczny i trwa minimum 37 tygodni. Również w przypadku tego typu porodu niezbędny jest szereg badań.

Tyle badania i dokumenty, ale co dzieje się z organizmem? Będąc blisko rozwiązania, możesz odczuwać ruchy dziecka przed porodem w nieco innym charakterze niż dotychczas: jego ruchliwość nieco się zmniejsza. Nie jest to powód do niepokoju, a jedynie oznaka zbliżającego się rozwiązania – maluchowi po prostu zaczyna brakować miejsca. Jeśli więc pod koniec ciąży w ciągu dwóch godzin naliczysz mniej niż 10 ruchów płodu, zgłoś się do lekarza. Konsultacja z ginekologiem będzie także niezbędna w chwili, gdy odczujesz wzmożone ruchy dziecka.

Oprócz zmian ruchu płodu objawami porodu może być także odejście czopu śluzowego, może pojawić się galaretowata maź z domieszką krwi. Ucisk przemieszczającego się dziecka będzie wywoływał niemal nieustanną potrzebę oddawania moczu. Czasem może wystąpić biegunka. Najbardziej klasycznym objawem porodu są oczywiście skurcze. Przypominające ból miesiączkowy skurcze nasilają się przy zmianie pozycji. Wzmagać się będą z każdą godziną, a przerwy między nimi będą coraz krótsze.

A co dalej?

Poród to dopiero początek przygody z macierzyństwem. Zarówno w pierwszych dniach wspólnego życia z maleństwem, jak w późniejszym czasie będzie cię nurtowało mnóstwo pytań. Warto więc zaglądać tam, gdzie inni na podstawie swoich doświadczeń potrafią mądrze doradzić. Strona RODZICE.PL z pewnością okaże się cennym źródłem informacji.

undefined

Podobne wpisy