Aktualności


Piknik Rodzinny w Moto Park Kraków 12.07.20 (niedziela)

Wszystkie atrakcje oraz wstęp jest bezpłatny. W programie znajdują się między innymi:

miasteczko ruchu drogowego
malowanie wraku samochodu
co-drive w rajdowym samochodzie Peugeot 206 2.0
rowery przeciwskrętne
symulatory dachowania, zderzeń oraz wystrzału poduszki powietrznej
warsztaty z pierwszej pomocy
konkursy z nagrodami

Na evencie w dniu 12 lipca będzie można również skorzystać z pomocy technika, który sprawdzi poprawność zamontowania fotelików dziecięcych w samochodzie.

Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/274579603965188/


Półkolonie letnie w Krakowie i Wieliczce Robotyka, Minecraft, LEGO, Kodowanie

Artykuł sponsorowany

LETNIE PÓŁKOLONIE NA PLANECIE ROBOTÓW W KRAKOWIE I WIELICZCE!

Zapraszamy na półkolonie letnie z LEGO robotyką i programowaniem w środowisku Minecraft. Półkolonie na Planecie Robotów to pięć dni kreatywnej zabawy. Razem zbudujemy i zaprogramujemy wymarzone roboty, skonstruujemy niepowtarzalne budowle z klocków, przeprowadzimy eksperymenty fizyczne oraz spędzimy beztrosko czas.

WAKACJE Z ROBOTYKĄ, LEGO I MINECRAFTEM…

Lato na Planecie Robotów to zajęcia z robotyki i programowania w, które będą odbywały się 2 razy dziennie w półtoragodzinnych blokach. Podczas warsztatów dzieci będą pracować w zespołach dwuosobowych. Każda para będzie miała do dyspozycji zestaw robotyczny LEGO. Zajęcia będą składać się z trzech faz: budowania, programowanie i testowania, czyli zabawy z robotem. Oprócz robotyki z zestawami edukacyjnymi LEGO Mindstorms, nasi podopieczni nauczą się programowania w świecie Minecraft. Będzie to doskonały sposób na zdobycie nowych umiejętności w środowisku lubianej gry.

…ORAZ SZEREGIEM INNYCH ATRAKCJI!

Oprócz warsztatów z robotyki na dzieci będzie czekało mnóstwo innych atrakcji. Planujemy eksperymenty naukowe, wyjścia na place zabaw, do parku oraz animacje. Przewidzieliśmy również czas wolny, który będzie można wykorzystać na tworzenie własnych konstrukcji z klocków LEGO, gry planszowe, rysowanie oraz wiele innych. Nad bezpiecznym i przyjemnym przebiegiem półkolonii w poszczególnych lokalizacjach będą czuwali kierownik oraz wychowawcy zgłoszeni do MEN.

DLA KOGO? 

Letnie półkolonie na Planecie Robotów są dedykowane dzieciom w wieku od 6 do 12 lat. Zajęcia odbywają się w 12 – osobowych grupach dostosowanych do wieku oraz poziomu umiejętności tak, aby wszyscy uczestnicy czuli się komfortowo. Każdy turnus trwa 5 dni (pon. – pt.), opieka nad dziećmi obejmuje 10 godzin dziennie. Zapewniamy śniadanie, dwudaniowy obiad, podwieczorek oraz picie w ciągu dnia. 

👉 PRZEDE WSZYSTKIM: BEZPIECZNIE!

 • Małe, maksymalnie 12 osobowe grupy warsztatowe
 • Regularne wietrzenie sal
 • Regularna dezynfekcja wszystkich przedmiotów, z którymi mają styczność dzieci
 • Przyprowadzanie dzieci tylko do przestrzeni otwartej dla rodziców, opiekunowie prawni nie mogą przebywać w salach warsztatowych
 • Dezynfekcja rąk przez rodziców, dzieci oraz kadrę przed każdym wejściem do budynku szkoły
 • Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez rodziców 
 • Posiłki i napoje wydawane w naczyniach jednorazowego użytku
 • Brak możliwości przyjęcia na półkolonie dziecka z objawami choroby
 • W przypadku wystąpienia złego samopoczucia u dziecka podczas trwania półkolonii, rodzic musi je jak najszybciej odebrać

KIEDY? JAKI KOSZT?

Przez całe lato! 

Nowa Huta: 29.06 – 3.07, 6 – 10.07

Krowodrza: 13 – 17.07, 20 – 24.07, 27 – 31.07 

Grzegórzki: 6 – 10.07, 3 – 7.08, 10 – 14.08, 17 – 21.08, 24 – 28.08

Wieliczka: 13 – 17.07, 20 – 24.07

Cena: półkolonie w Krakowie: 670zł, półkolonie w Wieliczce: 530zł. Przy zapisie na większą ilość turnusów lub też zapisie większej ilości dzieci przewidzieliśmy rabaty. 

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!

Kraków: przez formularz na stronie: https://www.planetarobotow.pl/polkolonie-krakow , możliwy jest też kontakt mailowy: krk@planetarobotow.pl

Wieliczka: przez formularz na stronie: https://www.planetarobotow.pl/polkolonie-wieliczka , możliwy jest też kontakt mailowy: wie@planetarobotow.pl 

Nie zwlekaj z zapisem 🙂 Ceny turnusów wzrastają wraz ze zwiększającą się liczbą zapisanych dzieci. Zapraszamy!


Ciąża i poród w dobie koronawirusa?

Artykuł Szkoły Rodzenia Prenalen

Ciąża i poród w dobie koronawirusa?

Przygotowania do porodu to czas pełen wielkich emocji i wyzwań. Ale co zrobić, kiedy na drodze do pięknego finału staje coś tak niespodziewanego jak epidemia i wszystkie związane z nią ograniczenia? Jak przygotować się równie dobrze, nie mogąc pójść do szkoły rodzenia czy spotkać się z położną?

Kobiety w ciąży to grupa, dla której zachorowanie na COVID-19 może mieć bardzo groźne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, aby pozostawały one w domach, w miarę możliwości minimalizując ryzyko zarażenia. Oznacza to jednak całkowite odosobnienie w okresie, w którym potrzebują wsparcia w przygotowaniu się do porodu i macierzyństwa. Odpowiedzią na tę trudną sytuację jest jedyna w Polsce certyfikowana szkoła rodzenia on-line pod adresem www.szkolarodzeniaprenalen.pl

Obserwując dynamicznie zmieniającą się sytuację, wiedzieliśmy, że nasza szkoła jest idealnym rozwiązaniem problemów przyszłych mam i że w tym momencie tylko wsparcie on-line pozwoli im w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa przygotować się do porodu. Kiedy wprowadzono całkowity zakaz zgromadzeń i zajęcia w szkołach rodzenia zostały odwołane, odnotowaliśmy ogromne zainteresowanie naszym portalem. Warto podkreślić, że Szkoła Rodzenia Prenalen działa całkowicie bezpłatnie, dzięki czemu jest dostępna dla każdej posiadaczki urządzenia z internetem  – mówi Joanna Piekarska Senior Brand Manager marki Prenalen.

Dlaczego warto zarejestrować się na stronie Szkoły Rodzenia Prenalen? Przede wszystkim e-learning jest obecnie najbezpieczniejszą formą edukacji. Zajęcia w Szkole Rodzenia Prenalen obejmują ten sam zakres, co te w stacjonarnej szkole rodzenia, a przy tym nie trzeba nigdzie wychodzić. Program nauczania opracowano we współpracy z położnymi, co gwarantuje rzetelność informacji. I wreszcie – niekwestionowalnym potwierdzeniem jakości jest patronat Polskiego Towarzystwa Położnych – podkreśla Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych prof. UM dr hab. n. o zdr. Beata Pięta.

Idea szkoły rodzenia on-line spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem użytkowniczek. Codziennie na stronie Szkoły Rodzenia Prenalen rejestruje się 200 przyszłych mam, a w sumie jest ich już ponad 50 tysięcy. Poza programem obejmującym tematykę porodu, połogu i opieki nad noworodkiem, szkoła oferuje czaty z położną, ginekologiem-położnikiem, pediatrą, neonatologiem, doradcą laktacyjnym i psychologiem. Ponadto każda uczestniczka zajęć może wyszukać położną wg miejsca zamieszkania oraz stworzyć swój indywidualny plan ciąży i porodu w specjalnym kreatorze, a system sam podpowie terminy planowanych badań i innych wydarzeń.

W dobie koronawirusa najlepszą radą, jakiej można udzielić kobiecie spodziewającej się dziecka, jest zachowanie spokoju i zadbanie o psychikę. Oczywiście w obecnych czasach nie jest to łatwe, ale, na szczęście, w internecie powstają narzędzia, które pomagają przyszłej matce zbudować poczucie bezpieczeństwa i w profesjonalny sposób przygotować się do jednego z najważniejszych momentów w życiu. Ważne jest jednak, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji, tworzonych przez specjalistów w zakresie położnictwa, ginekologii i psychologii – mówi prof. Beata Pięta.

Eksperci zalecają, aby również spotkania z położnymi odbywały się on-line. Rozmowy przez komunikatory czy telefon z doświadczoną osobą są bardzo pomocne dla kobiet w izolacji przeżywających ciążę. Podczas indywidualnego spotkania on-line można poruszyć najbardziej intymne kwestie związane z porodem. Zarówno takie rozmowy, jak i uczestnictwo w szkole rodzenia pomogą w sposób świadomy przejść przez ten wyjątkowy okres w życiu i zachować spokój w obliczu niespodziewanych okoliczności.

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie:

www.szkolarodzeniaprenalen.pl


Etnokalendarz: Jak ładnie! – premiera wirtualnych warsztatów rodzinnych już 23 maja!

Weekendowe warsztaty rodzinne Etnokalendarz wracają w nowej formie.
W sobotę, 23 maja spotkamy się na wirtualnej, majowej edycji warsztatów, która odbędzie się pod hasłem „Jak ładnie!”
 

Tym razem tematem przewodnim będzie szeroko rozumiane projektowanie przestrzeni. W trakcie warsztatów poznamy dawne sposoby na szybkie remonty i przetestujemy praktyczne aranżacje wprost z drewnianej izby. Zastanowimy się, po co w muzeum zjeżdżalnia i czy tam, gdzie architektów sześć, może powstać miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wprawimy w ruch wyobraźnię, tworząc własne, rodzinne projekty. Nie zabraknie łamigłówek, wyzwań dla śmiałków oraz mnóstwa zabawy, do której możecie dołączyć z Waszych domów. 
 

Dowiemy się, czym jest majenie i co mają z nim wspólnego krowy? Jak ozdobić budę dla psa a jak statek pasażerski? Czy w dawnej izbie w środku nocy łatwiej było się zgubić czy odnaleźć? Na te i mnóstwo innych pytań odpowiemy podczas najbliższych warsztatów rodzinnych Etnokalendarz. 
 

Premiera wydarzenia odbędzie się w sobotę, 23 maja o godzinie 13:00 w serwisie YouTube. Zachęcamy do bacznego obserwowania wydarzenia na Facebooku oraz strony internetowej Muzeum Etnograficznego w Krakowie – właśnie tam zostanie opublikowany link, pod którym każdy będzie mógł obejrzeć nasz wirtualny Etnokalendarz! 
 

Informacje praktyczne:

 • Termin: premiera – sobota, 23 maja, godzina 13:00;
 • Miejsce: Ratusz, plac Wolnica 1 oraz Twój salon/pokój;
 • Cena: Warsztaty online są bezpłatne. Nie obowiązują zapisy. 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Strona interetowa
Facebook
Instagram


ZOSTANWDOMU – PEŁNA CHATA – NUK MedicPro pragnie pomóc i podziękować

Z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem rodzice muszą pozostać z dziećmi w domu.

Marka NUK przyłączyła się do akcji #zostanwdomu poprzez swoją akcję na facebooku: https://www.facebook.com/NUK.Polska

Chcemy przekazywać rzetelne informacje, wspierając rodziny w tym trudnym czasie.

Z uwagi na utrudniony dostęp do specjalistów, wiemy że obecnie wiele mam nie ma gdzie się zwrócić ze swoimi pytaniami.

Zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem adresu mailowego pelnachata@babyland.com.pl, nasz dział medyczny będzie odpowiadać na pytania związane z artykułami NUK, laktacją i karmieniem dzieci.

W razie potrzeby pomożemy również skontaktować się ze specjalistą w ramach bezpłatnej teleporady.

Ponadto marka NUK stara się wspierać szpitale w tym trudnym okresie, w ramach naszej akcji, przekazaliśmy sterylne butelki i smoczki do wielu szpitali.

W związku z pytaniami rodziców o dostępność sterylnego asortymentu do karmienia dzieci NUK MedicPro, dotychczas występującego wyłącznie w szpitalach,

na czas pandemii sterylne smoczki i butelki będą dla wszystkich potrzebujących rodziców, dostępne na rynku ogólnym

Chcemy dostarczyć mamom miejsce do dyskusji z innymi mamami, inspirować rodziców do zabaw z dziećmi.

Zaplanowaliśmy konkursy z nagrodami oraz posty z pomysłami na spędzanie czasu w domu.

Nuk


Sprawdzony sklep internetowy z zabawkami

Artykuł sponsorowany

https://www.landtoys.pl/Szukasz bezpiecznych zabawek dla dziecka, przyjemnych w dotyku pluszaków lub gier planszowych? W takim razie koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego LandToys, który od lat dostarcza najwyższej jakości produkty w atrakcyjnych cenach.

 1. Zakup zabawek przez internet
 2. Inspiracje zakupowe dla rodziców
 3. Dlaczego warto kupować w sklepie LandToys?

Znajdziesz tu zabawki dla dzieci w każdym wieku, które idealnie sprawdzą się jako prezent urodzinowy dla dziecka, po choinkę lub z innych okazji.

Zakup zabawek przez internet

W celu znalezienia idealnej zabawki skorzystaj z wyszukiwarki, która znajduje się na stronie głównej sklepu https://www.landtoys.pl/ lub przejrzyj dostępne kategorie. Oferta sklepu została przygotowana z myślą o klientach prywatnych, dlatego wszystkie podane na stronie ceny są cenami brutto. Jeżeli natomiast chciałbyś za jednym razem kupić większą ilość produktów, skorzystaj z zakładki zakupy hurtowe. Firma zapewnia dostęp do bogatej oferty zabawek w niskich cenach wszystkim zainteresowanym, co dotyczy zarówno wielu popularnych marek, jak i własnych produktów.

Inspiracje zakupowe dla rodziców

Wszystkie produkty dostępne we wspomnianym sklepie z zabawkami zostały podzielone na kategorie ułatwiające znalezienie konkretnej zabawki. Można w ten sposób znaleźć wiele inspiracji na przykład na zabawki dla dziewczynek lub prezent dla 3 latka. Każdą kategorię możesz przeglądać również według ceny oraz producenta, dzięki czemu nie będziesz tracił czasu na oglądanie produktów, które są za drogie. W przypadku jakichkolwiek problemów z wybraniem zabawki lub złożeniem zamówienia możesz skontaktować się drogą telefoniczną z działem obsługi klienta. Jego pracownik zajmie się twoją sprawą i pomoże w zakupach.

Dlaczego warto kupować w sklepie LandToys?

Klienci, którzy zamówili dla swoich dzieci zabawki przez internet, zgodnie przyznają, że jest to ogromna oszczędność czasu. Nie trzeba szukać produktów stacjonarnych sklepach, gdzie zazwyczaj trudno jest wybrać ciekawą zabawkę. Zakupy przez internet dają ci natomiast możliwość spokojnego porównania cen, zapoznania się z licznymi zdjęciami przestawiającymi dany produkt oraz dostęp do szczegółowego opisu zabawki i tego, co znajduje się w zestawie. Nie musisz jednak martwić się tym, że wybierzesz złą zabawkę na prezent dla swojego dziecka, gdyż w takim przypadku przysługuje ci aż 14 dni na dokonanie zwrotu. Firma realizuje wysyłki na całą Europę, dlatego, nawet jeżeli nie mieszkasz w Polsce, to możesz łatwo kupić markowe zabawki najlepszych firm z gwarancją atrakcyjnej ceny.


IDZIE LUTY – PODKUJ BUTY. GDZIE? W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM W KRAKOWIE!

IDZIE LUTY – PODKUJ BUTY. GDZIE? W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM W KRAKOWIE!

Czasem luty ostro kuty, czasem w luty same pluty. Nie da się ukryć, że to stare przysłowie jest niezwykle aktualne również i dziś. Pogody w lutym przewidzieć nie sposób, jednak jedno jest pewne: w Muzeum Etnograficznym w Krakowie szykuje się kolejny miesiąc niezwykle ciekawych warsztatów i inspirujących spotkań, na którego serdecznie zapraszamy!

 

W niedzielę, 16 lutego odbędą się w Muzeum Etnograficznym dwa bardzo ciekawe i różnorodne wydarzenia:

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Heródek”

 

Mówi się, że obok jego rzeźb nie sposób przejść obojętnie. Siła wyrazu, która odpycha albo nakazuje by przyjrzeć się dokładniej rzeźbom Karola Wójciaka zwanego Heródkiem, bierze się z surowej i pierwotnej formy. Ich odczytanie staje się pełniejsze, kiedy poznamy kontekst, z którego pochodzą. Dlatego zapraszamy do wysłuchania opowieści specjalistów i twórców wystawy. 

 

Informacje praktyczne:

Prowadzenie: Żaneta Groborz-Mazanek

Termin: 16 lutego 2020, godz. 12.00

Miejsce: Dom Esterki, ul. Krakowska 46

Wydarzenie na Facebooku

 

Etnograficznym Okiem – Sucho i płynnie. Tusz | otwarte warsztaty rysunku

 

Zapraszamy do wyjątkowych spotkań z przedmiotem – eksponatem w przestrzeni muzeum. Posługując się różnymi technikami rysunkowymi, wkraczamy w świat etnografii, już nie jako zwiedzający, ale badacze, odkrywcy „podszewki” tego fragmentu przeszłości, który zachował się w naszym Muzeum.

 

Tym razem przyjrzymy się możliwościom tuszu. Inspirując się swobodą obrazów artystów nieprofesjonalnych, na dwa sposoby poszukamy w tuszu lekkości, pozytywnego przypadku i twórczych możliwości. Na warsztat weźmiemy tusz w sztabkach – inktense blocks.

 

Informacje praktyczne:

Termin: 16 lutego, w godz. 15.30–18.00

Cena: 10 zł/pojedyncze wejście

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1

Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona (max. 25 os.).

Informacje i zapisy: Aleksandra Migalska, migalska@etnomuzeum.eu

Wydarzenie na Facebooku

 

Przypominamy, że warsztaty są tłumaczone na Polski Język Migowy. Tłumacza nie trzeba specjalnie zamawiać – wystarczy zgłosić zapotrzebowanie w kasie w momencie przybycia na warsztaty.

 

Po bardzo udanych styczniowym leśnym warsztacie terenowym  w Lasku Wolskim Tropem ciszy – serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie Heródek, którą oglądać można w Muzeum Etnograficznym do połowy marca 2020. 

 

Sacrum Rowerum – warsztaty dźwiękowej improwizacji

 

„On miał w tej swojej stajni taki ulubiony instrument podobny do basetli, tylko z jedną struną. I na tej jednej strunie grał bu-bu-bu-bu, wpadając w trans. To był dźwięk podobny do tego, jaki daje bęben-burczybas. Kiedy wraca do mnie wspomnienie tamtych dźwięków, to uważam, że Heródek był prekursorem rapu”.

 

Zbigniew Poprawski

 

*  *  *

 

Proste źródła dźwięku, codzienne materiały, zmiana funkcji dobrze znanych przedmiotów i wspólnota kreacji. Wraz z Markiem Styczyńskim zapraszamy w podróż do źródeł improwizacji i ekspresji muzycznej. Podstawą budowania wspólnej przestrzeni brzmieniowej będzie lira rowerowa – instalacja wykonana z roweru, gitary i specjalnie dobranych akcesoriów, a także proste instrumenty dęte i perkusyjne. 

 

Informacje praktyczne:

Termin: czwartek, 20 lutego, o godz. 18:00

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1

Wydarzenie na Facebooku

 

Na warsztaty nie obowiązują zapisy. Wstęp wolny.

 

Kolejna odsłona weekendowych warsztatów rodzinnych Etnokalendarz odbywać się będzie w dniach 22-23 lutego pod hasłem CIEPŁO-ZIMNO

 

Etnokalendarz: ciepło–zimno | weekendowe warsztaty rodzinne

 

W dawnej polszczyźnie wyraz luty znaczył tyle, co ostry, mroźny i srogi. Jakie wyzwania może nieść z sobą miesiąc, którego nazwa pochodzi od tego właśnie słowa? Co zrobić, aby dobrze się na nie przygotować?

 

W czasie lutowego Etnokalendarza odważnie zmierzymy się z chłodem. Rozpalimy w sobie wyobraźnię i zapał do działania. Poznamy cienie i blaski tradycyjnych sposobów ogrzewania. Sprawdzimy, czego w tej dziedzinie warto się nauczyć od zwierząt. Wypróbujemy dawne pomysły na zimowe dni. Oprzemy stopy o ciepłą szkandelę. Przekonamy się, czy zapachy i smaki potrafią rozgrzewać. I czy jedna łyżwa wystarczy do dobrej zabawy.

 

Informacje praktyczne:

Termin:

 • sobota: 13.00–16.00 (wejścia co 15 minut, ostatnie o 14.30);
 • niedziela: 11.00–14.30 (wejścia co 15 minut, ostatnie o 13.00)

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1

Cena: 10 zł/bilet indywidualny, 20 zł/bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + dziecko lub 2 dzieci + osoba dorosła, każda następna osoba dopłaca 10 zł)

Wydarzenie na Facebooku

 

Niedzielne warsztaty są tłumaczone na Polski Język Migowy.

 

Nie obowiązują zapisy. Zajęcia są prowadzone do wyczerpania materiałów.

 

Również w niedzielę, 23 lutego, po długiej przerwie z przyjemnością zapraszamy na powracające warsztaty z cyklu Rzeczy i ludzie.

 

Rzeczy i ludzie | Heródek

 

Rzeczy i ludzie – to cykl tematycznych spotkań w Muzeum Etnograficznym w Krakowie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku, na które zapraszamy młodzież i dorosłych. Najbliższe spotkanie odbędzie się w ostatnią niedzielę lutego, 23.02.2020, w Domu Esterki przy ul. Krakowskiej 46 na wystawie czasowej Heródek

 

Karol Wójciak „Heródek” był rzeźbiarzem samoukiem. Mieszkał w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Tworzył proste w formie rzeźby, przedstawiające przede wszystkim postacie świętych i aniołów. 

 

Dlaczego rzeźby Heródka nazywane były przez Lipniczan „gnotkami”? Kim jest tajemniczy Święty Wołgan? I jak może brzmieć muzyka „z serca i wyobraźni”, którą Heródek grywał na wyrzeźbionych przez siebie skrzypcach? 

 

Zapraszamy do wspólnego zwiedzania wystawy i odkrywania postaci Heródka. Spotkanie poprowadzi kustosz MEK Grzegorz Graff. 

 

Informacje praktyczne: 

Termin: niedziela, 23.02.2020, w godz.: 16:00–17:30 

Gdzie: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Dom Esterki, ulica Krakowska 46

Wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc. Prosimy o zgłoszenie chęci udział mailowo lub telefonicznie. 

Kontakt i rezerwacje:  

 • Joanna Zbela, zbela@etnomuzeum.eu, tel.: 124301827 
 • Olga Błaszczyńska, blaszczynska@etnomuzeum.eu, tel.: 533325435 

 

Uwaga! Ze względu na remont ulicy Krakowskiej, najbliższymi przystankami Muzeum są: św. Wawrzyńca oraz Stradom. Niestety, przystanek plac Wolnica jest nieczynny. 

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Jeśli potrzebują Państwo dodatkowych informacji lub pomocy w dotarciu do Muzeum prosimy o kontakt z jedną z dwóch koordynatorek dostępności: 

 • Joanna Zbela, zbela@etnomuzeum.eu, tel.: 124301827 
 • Olga Błaszczyńska, blaszczynska@etnomuzeum.eu, tel.: 533325435 

 

Luty zamkniemy kolejnym oprowadzaniem po wystawie czasowej Heródek. Tym razem będzie to spotkanie dedykowane osobom z niepełnosprawnością słuchu. 

 

Oprowadzanie po wystawie „Heródek” w PJM

 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie serdecznie zaprasza osoby niesłyszące na oprowadzanie w Polskim Języku Migowym (PJM) po wystawie Heródek. Wystawa poświęcona jest  życiu i twórczości Karola Wójciaka zwanego „Heródkiem”.

 

Był on rzeźbiarzem samoukiem. Mieszkał w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Tworzył proste w formie rzeźby, przedstawiające przede wszystkim postacie świętych i aniołów. Na wystawie prezentowanych jest około 125 odnalezionych figur rzeźbiarza. 

 

Oprowadzanie odbędzie się w sobotę, 29 lutego, o godzinie 12:00 w oddziale Muzeum Etnograficznego – Domu Esterki (adres: ul. Krakowska 46). Wstęp jest bezpłatny. 

 

O wystawie Heródek w PJM: https://www.youtube.com/watch?v=yUskS3eLCMc&t=5s

Zaproszenie na wydarzenie w PJM: https://www.youtube.com/watch?v=uo361d6EiSs

 

Informacje praktyczne:

Termin: sobota, 29.02.2020, godz.: 12:00

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie – Dom Esterki , ul. Krakowska 46

Wstęp wolny. 

Informacje:

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie

STRONA INTERNETOWA

FACEBOOK

INSTAGRAM

 


FERIE Z HERÓDKIEM. Cykl sobotnich warsztatów w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

FERIE Z HERÓDKIEM

Cykl sobotnich warsztatów w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

 

Karol Wójciak zwany Heródkiem był rzeźbiarzem z Lipnicy Wielkiej na Orawie, jednym z najoryginalniejszych twórców, których prace posiadamy w zbiorach MEK. Wystawę poświęconą jego życiu i twórczości prezentujemy w Domu Esterki do połowy marca 2020 roku. We wszystkie soboty ferii: 25 stycznia, 1 lutego i 8 lutego, zapraszamy do Domu Esterki na zajęcia w jej przestrzeni.

 

Wędrówki aniołów – warsztaty sitodruku

Jak obudzić do życia kształty, kolory i postacie, które skrywa nasza wyobraźnia? Zapraszamy rodziny z dziećmi na warsztaty graficzne w przestrzeni wystawy Heródek, podczas których zapoznamy się z techniką sitodruku.

 

Czym jest matryca i do czego służy rakla? Jak przygotować szablon do druku? Ile wydruków może powstać z jednego wzoru? Technikę sitodruku będziemy zgłębiać inspirując się rzeźbionymi przez Heródka postaciami świętych i aniołów, które podobno miały czynić świat lepszym i piękniejszym.

 

Dokładnie przyjrzymy się detalom, kolorom i spojrzeniom aniołów. Następnie, wcielając się w rolę drukarza, stworzymy szablony własnych postaci, które nadrukujemy na bawełniane torby. Niech stworzone przez nas postacie powędrują w miejską przestrzeń, by jak Heródkowe „gnotki”, czyniły świat lepszym.

 

Informacje praktyczne:

 • Termin: 25.01.2020 (sobota) godz. 11.00–13.00;
 • Wiek uczestników: warsztaty dla rodzin z dziećmi powyżej 7 roku życia (w warsztatach dzieci uczestniczą wspólnie z dorosłymi);
 • Bilety: 10 zł/dziecko, opiekunowie uczestniczą bezpłatnie (w cenie bilet na wystawę Heródek);
 • Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy. 
 • Informacje i zapisy: Joanna Zbela, zbela@etnomuzeum.eu
 • Wydarzenie na Facebooku

Prowadząca:

Monika Kocot – edukatorka, prowadzi zajęcia edukacyjne w Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie oraz zajęcia plastyczne w swojej pracowni Malarmo. Dzień zaczyna od dobrej kawy. Lubi malować i rysować, szczególnie góry. Tam też najchętniej spędza wolny czas, bo z góry wszystko lepiej się jawi, a i nowe pomysły w górskiej scenerii rodzą się najliczniej.

 

Muzyka z patyka – warsztaty tworzenia instrumentów muzycznych

Heródek wydobywał swoje rzeźby z kawałka drewna. Odkrywał je, delikatnie zaznaczał, jakby zawsze w nim tam były. Czy kawałek drewna skrywa w sobie tylko kształt? A może chowa się w nim również dźwięk? Tynytyntynytyn dalidalidom tak śpiewał Heródek. A jaki dźwięk zagrasz Ty?

 

Na warsztatach połączymy dwie pasje Heródka: rzeźbienie i muzykowanie. Wykonamy własnoręcznie instrumenty muzyczne z drewna i gliny, które następnie przetestujemy. Lepienie, wiercenie, ubijanie, malowanie – tyle czynności, by móc zagrać koncert!

 

Informacje praktyczne:

 • Termin: 1.02.2020 (sobota) godz. 11.00–12.30;
 • Wiek uczestników: zajęcia dla rodzin z dziećmi powyżej 5 roku życia (w warsztatach dzieci uczestniczą wspólnie z dorosłymi);
 • Bilety: 10 zł/dziecko, opiekunowie uczestniczą bezpłatnie (w cenie bilet na wystawę Heródek);
 • Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy. 
 • Informacje i zapisy: Joanna Zbela, zbela@etnomuzeum.eu;
 • Wydarzenie na Facebooku

Prowadząca:
Zuzanna Surmazaangażowana społecznie edukatorka i animatorka kultury. Czasem zdarza jej się malować albo stworzyć coś w ceramice. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego. Najbardziej na świecie lubi małe odbite plamki słońca na ścianie, chodzenie po lesie i książki dla dzieci.

 

Święty Wołgan, którego nigdy nie było – warsztaty teatralno – improwizacyjne

Święty Wołgan to jedna z wielu rzeźb Heródka, który lubił rzeźbić postaci święte, ważne, wielkie. Nie byłoby w nim nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że… o takim świętym nikt nigdy nie słyszał. Ale Heródka wcale to nie powstrzymało przed wyrzeźbieniem go.
Jak więc dowiedzieć się, kim był święty Wołgan?

 

Zapraszamy dzieci powyżej 7 roku życia na warsztaty teatralnoimprowizacyjne, podczas których przekonamy się, jakim bogatym materiałem dla twórczości jest własna wyobraźnia, wrażliwość, ciało, doświadczenia z niego płynące. A to wszystko zawsze mamy przy sobie! Improwizacja to nie tylko teatr, to także sposób radzenia sobie w sytuacjach, kiedy nie bardzo wiemy, co zrobić. Rozwija kreatywność w każdej dziedzinie twórczości, uczy szybkiego podejmowania decyzji, uważności, budowania i kreowania sytuacji w czasie rzeczywistym.

Paliwem dla naszej wyobraźni będzie spotkanie z Heródkowymi rzeźbami. O czym nam opowiedzą, co w nich wyczytamy, a może sami mamy im coś do powiedzenia?

 

Informacje praktyczne:

 • Termin: 08.02.2020 (sobota) godz. 11.0012.30;
 • Wiek uczestników: warsztaty dla dzieci powyżej 7 roku życia (tym razem zapraszamy bez rodziców/opiekunów);
 • Bilety: 10 zł/dziecko (w cenie bilet na wystawę „Heródek”);
 • Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy. 
 • Informacje i zapisy: Joanna Zbela, zbela@etnomuzeum.eu;
 • Wydarzenie na Facebooku

Prowadzące: 

Asia Zbela, Ola Migalska – edukatorki i animatorki kultury, które na co dzień koordynują działania edukacyjne w biurze MEK. I dopiero Heródek im przypomniał, że już o wiele za długo siedzą przy komputerach, podczas gdy niestworzone światy czekają na swoje odkrywczynie i odkrywców. Już nie mogą się doczekać by wybrać się w tę podróż!


1% dla Igorka

Czas na 1% :):) …

…z dobroci serducha, tak niewiele a dla Igorka tak wiele. Po prostu POMÓŻ !

Igorek 1 procent

To jest prywata. Jeśli ktoś z was jeszcze nie zdecydował, komu oddać swoje 1%, to zachęcam do przekazania go na rzecz tego sympatycznego czteroletniego fightera Igorka. Znam go i jego mamę. Wiem, że dzielnie podjęli się wyzwania jaką jest walka o przyszłość chłopca. Można im pomóc do czego zachęcam.


Drewniane klocki dla dziecka

Artykuł sponsorowany

klocki dla dzieckaZabawki dla dzieci to nie tylko ładne, kolorowe przedmioty. Kwestia wizualna jest oczywiście bardzo ważna, ale nie zapomnij o wartości edukacyjnej, rozwijającej dziecko. Bardzo istotnym aspektem jest również bezpieczeństwo – zabawki dla maluchów nie mogą posiadać małych elementów, stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia.

Jakie zabawki wybrać, by nie tylko cieszyły oko, ale były bezpieczne dla dziecka i wartościowe dla jego rozwoju?

Wybór zabawki

Inne zabawki wybierzesz dla niemowlaka, a inne dla kilkulatka. Łączy je jednak jeden aspekt – nie powinny być zabawkami “biernymi”. Dobra zabawka uczy przez zabawę, rozwija kreatywność, zmusza do myślenia logicznego i przyczynowo-skutkowego. Nawet najładniejsza zabawka, która porusza się sama i nie wymaga żadnej interakcji, bardzo szybko wyląduje w kącie. Rodzicom często wydaje się, że najlepsza zabawka to taka z mnóstwem funkcji, kolorowa, wydająca tysiące dźwięków, tymczasem ta najprostsza może okazać się strzałem w dziesiątkę. Najlepszym tego przykładem są klocki drewniane.

Klocki drewniane dla dzieci

To zabawka znana od pokoleń. Mimo upływu lat niemal każdy sklep posiada je w swojej ofercie. Skąd ich fenomen?

 • Są bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci, ponieważ nie posiadają małych elementów, które można połknąć, ani ostrych krawędzi. Przy ich produkcji zwykle nie wykorzystuje się chemicznych dodatków, farb, etc.
 • Nie mają niepotrzebnych ozdób, są utrzymane zazwyczaj w stosowanej kolorystyce, więc pozwalają dziecku odpocząć od ogarniających zewsząd bodźców, zwłaszcza, gdy dziecko bawi się na co dzień zabawkami kolorowymi, wydającymi dźwięki.
 • Klocki rozwijają wyobraźnię, kreatywność i motorykę – od dziecka zależy, w jaki sposób wykorzysta swoje klocki. Może będzie budowniczym wspaniałych zamków, a może matematykiem poznającym różnorodność figur geometrycznych? Pozwól dziecku zadecydować.
 • Uczą cierpliwości i koncentracji, a dodatkowo wpływają na pozytywne relacje społeczne, niezależnie od wieku – nic tak nie cieszy jak wspólne układanie klocków, zarówno z kolegami, jak i rodzicami czy dziadkami.
 • Klocki to bardzo wytrzymała zabawka, dodatkowo wpisująca się w trend ekologiczny. Łatwo utrzymać je w czystości, aby zapewnić dziecku w 100% bezpieczną zabawę.

Przy zakupie klocków drewnianych oraz innych zabawek dla dzieci zwróć uwagę również na to, czy posiadają one odpowiednie certyfikaty. Warto pamiętać, że zabawki wyprodukowane w Unii Europejskiej są poddawane bardziej restrykcyjnym testom, niż te pochodzące z Azji.


Wejściówki na Trends4Kids do rozdania!

Mam do rozdania 10 wejściówek na Trends4Kids!

Trends4Kids to targi rodzinne odbywające się po raz 4 w Krakowie w Tauron Arenie!

Dla pierwszej osoby miły gift dodatkowo 🙂

 

Co trzeba zrobić?

Wystarczy, że napiszesz pod postem na Facebooku “tak” lub inne hasło potwierdzające chęć otrzymania wejściówki.

Skontaktuję się w Tobą (o ile jesteś jedną z pierwszych 10 osób) i przekażę wiadomość z biletem. Wejściówka jest dla osoby dorosłej, dziecko wchodzi za free.

Kiedy jest to wydarzenie?

W najbliższą niedzielę 01.12.2019 w godzinach 10-17.

Gdzie się odbywa?

W Tauron Arenie, ul. Stanisława Lema 7

 

Więcej o wydarzeniu: https://niezbednikmamy.pl/trends4kids-w-krakowie/

 


Trends4Kids w Krakowie

W najbliższą niedzielę (1 grudnia 2019) od 10:00-17:00w Tauron Arenie odbędzie się ciekawe wydarzenie dedykowane rodzinom – Trends4Kids. Są to targi akcesoriów dla mam i dzieci oraz moda.

Link do wydarzenie na stronie Facebook: https://www.facebook.com/events/440177576815501/

Zapraszamy przyszłych rodziców, rodziców z dziećmi w wieku od 0-9 lat oraz wszystkich tych, którzy cenią produkty hand made, nowoczesny design, wysoką jakość, oryginalne oraz pomysłowe propozycje od polskich twórców.

Podczas naszego wydarzenia możesz poznać:
✅ najnowsze kolekcje akcesoriów i zabawek dla dzieci
✅ najmodniejsze propozycje ubrań jesienno-zimowych dla najmłodszych.

To także idealna okazja na zakupy bezpośrednio od producentów.

1 grudnia 2019 TAURON Arena Kraków zamieni się w:
✅ centrum edukacyjne dla rodziców
✅ miejsce zabaw kreatywnych dla najmłodszych.

Trends4Kids

Trends4Kids, Tauron Arena

PONADTO:

➡ STREFA SHOPPINGU – w tej strefie możesz liczyć na atrakcyjne rabaty i fachowe porady. Znajdziesz tutaj odzież, buciki, zabawki, dekoracje do pokoików dziecięcych, książeczki i wiele innych. Jeśli zrealizujesz zakupy na naszych targach na minimum 250 zł – zgłoś się do stanowiska organizatora. W podziękowaniu za to, że wspierasz naszych wystawców i wybierasz ich produkty będziemy mieć dla Ciebie niespodzianki. Ważne! Liczba prezentów jest ograniczona ➡ Śledź nasz profil na Facebooku, aby dowiedzieć się jak odebrać upominek Trends 4 Kids 🎁🎀🎁
https://trends4kids.pl/trends-4-kids-w-warszawie/wystawcy

➡ STREFA ZABAWY – w tej przestrzeni dzieci będą mogły bezpłatnie skorzystać z licznych zajęć kreatywnych i rozwijających warsztatów. Nuda tego dnia jest u nas zabroniona! Najmłodsi Goście m.in. będą tworzyć przy wielkoformatowych panelach dizajnu ze sznurka, przeżyją podwodną przygodę w świecie wirtualnym, przygotują indiański pióropusz i poćwiczą swoją pamięć na warsztatach szybkiego zapamiętywania. Nie zabraknie także magicznych baniek mydlanych i tradycyjnego malowania buziek.
https://trends4kids.pl/trends-4-kids-w-krakowie/atrakcje-dla-dzieci

➡ STREFA ŚWIADOMEGO RODZICA – dla rodziców i przyszłych rodziców przygotowaliśmy bogaty program prelekcji i warsztatów, w jakich będzie można brać udział przez cały dzień. To niecodzienna okazja do skorzystania z bezpłatnych porad i konsultacji u ekspertów wielu dziedzin, związanych z wychowaniem dziecka oraz prawidłowym dbaniem o jego zdrowie.
https://trends4kids.pl/trends-4-kids-w-krakowie/prelekcje

➡ STREFA EKO WYBORU – jest to dla nas szalenie ważne, by najmłodsze pokolenie wyrastało w świadomości ekologicznej, bo dzisiejsze wybory wpłyną na to, w jakim świecie przyjdzie żyć naszym dzieciom, gdy dorosną. Będziemy edukować i pokazywać w jaki sposób małymi krokami zmieniać codzienne nawyki, by zadbać o lepsze jutro dla nas i naszej planety. Na najmłodszych Gości czekają ciekawe zajęcia upcyklingowe.
Rodziców odwiedzających wydarzenie i wystawców biorących udział w targach także będziemy starali się zarażać ideą less waste i pokazywać jak stać się eco friendly.
https://trends4kids.pl/trends-4-kids-w-krakowie/strefa-eko

Więcej na: www.trends4kids.pl


Jak stworzyć najlepszy biznesplan? – bezpłatne warsztaty

Dziewczyny z Krakowa i okolic, przedsiębiorcze mamy! 🙂 Mamy dla Was wspaniałą wiadomość!
Już 20.11 zapraszamy Was na bezpłatne warsztaty i konsultacje dotyczące tworzenia biznesplanu!

mamopracuj.plOpowiemy o:
✅ drogowskazach na drodze planowania własnego biznesu,
✅ czym jest biznesplan, po co i jak się go tworzy oraz jakie ma znaczenie,
✅ najważniejszych elementach biznesplanu, które przesądzają o powodzeniu biznesu,
✅ środkach o jakie możesz ubiegać się na starcie prowadzenia działalności!
Na zaproszenie Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie świętujemy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości!
🙂
Będziesz z nami? 🙂
.
Szczegóły 👇👇👇
HTTPS://MAMOPRACUJ.PL/JAK-STWORZYC-NAJLEPSZY-BIZNESPLAN-BEZPLATNE-SPOTKANIE-DLA-PRZEDSIEBIORCZYCH-MAM-ZAPISZ-SIE


Czy Robotyka może być dla czterolatka?

Na gorąco, bo po pierwszych zajęciach. Zastanawiałam się, czy moje czteroletnie dziecko może chodzić na Robotykę? Czy to nie za wysoki pułap? Może zbyt skomplikowane? Skoro jednak niedaleko mnie (Krowodrza Górka) otworzyła się taka możliwość, stwierdziłam, że sprawdzę.

I co się okazało? Tak! Czterolatka była podekscytowana. Po pierwsze mogła pracować na komputerze – a mama w domu nie pozwala 😉 Po drugie to, co stworzyła miało sens i działało oraz było z klocków! Czyli sukces! Dziecko uszczęśliwione, bo zrobiło coś pierwszy raz i się udało! Czyli nabieramy pewności siebie. Komputera używamy celowo, a nie jak dotąd na chybił trafił i na szybko zanim mama wróci 😉

Zatem jeśli się zastanawiasz… Po prostu spróbuj!

Zajęcia odbywają się w środy o 17:15 na Rusznikarskiej w Kawa i Zabawa.

PS Czy ktoś mi zapłacił za tą recenzję (dla sceptyków)? Nie! To ja zapłaciłam za zajęcia 😉