Otrzymałam wiadomość z Fundacji Autonomia i Dziewczyńskie Centrum Mocy informujące o ich działalności. Podzielę się nimi, bo uznaję, że takie działania są ważne:

Cześć, dzień dobry 🙂

Czy znacie Fundację Autonomia i Dziewczyńskie Centrum Mocy? Bardzo chciałabym zaprosić Was do wsparcia tego projektu, bo właśnie teraz jest kluczowy dla nas moment! Poniżej krótko (prawie!) streszczam, o co chodzi. Proszę, poświęćcie mi kilka minut 🙂

Czym jest Dziewczyńskie Centrum Mocy?

Dziewczyńskie Centrum Mocy to fizyczna przestrzeń tworzona dla i przez dziewczynki i dziewczyny. Tworzymy miejsce, w którym dziewczyny mogą bezpiecznie i bez przeszkód odkrywać swoje możliwości i siłę, wzmacniać swoją odwagę, przełamywać ograniczenia, budować zdrowe relacje, odnajdywać przyjaźnie na całe życie, zyskać wspierające je otoczenie, uczyć się samoorganizować i współpracować. Codziennie. Razem. W realu.

Dlaczego to Ważne?

– nastolatki w Polsce mają najniższe poczucie własnej wartości wśród 42 krajów Europy (HBSC i WHO, 2017),

– 61% dziewczynek uważa się za zbyt grube, choć tylko 6% ma nadwagę,

– dla ⅓ dziewczyn inicjacja seksualna była wymuszona (m.in. za http://www.endvawnow.org),

– niemal 90% kobiet doświadczyła molestowania seksualnego (STER, 2016),

– minimum ¼ kobiet doświadczyła w swoim życiu przemocy fizycznej (FRA, 2016).

Fundacja Autonomia od 10 lat prowadzi działania tak, aby każda dziewczynka i kobieta była bezpieczna i mogła decydować o sobie, żeby każda mogła się rozwijać i być szczęśliwa. Wspieramy nauczycieli i nauczycielki, szkoły i uczelnie. Wzmacniamy dziewczynki, nastolatki i kobiety – 3.000 dziewcząt i kobiet nauczyłyśmy jak w szkole, w pracy i w domu mówić własnym głosem, samodzielnie myśleć, stawiać granice i podejmować decyzje, jak się bronić, mówić „nie”, krzyczeć.

Chcemy naszą wiedzę i doświadczenie z rozproszonych dotąd działań przekuć w kompleksowy program empowermentowy dla dziewczynek, realizowany codziennie, w ciągu całego roku, w formie Dziewczyńskich Centrów Mocy.

Pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy powstanie w Krakowie i właśnie o to teraz walczymy. Marzymy, że za rok będą działały trzy takie Centra w różnych regionach Polski, a za 5 lat kilkanaście – w całym kraju.

Ten czwartek, 11 października, to Międzynarodowy Dzień Dziewczynki, który obchodzimy od 4 lat. Wtedy właśnie ruszamy z wydarzeniami, które będą inauguracją projektu Dziewczyńskiego Centrum Mocy, ale przed wszystkim ruszamy ze zbiórką na zrzutka.pl – chcemy zaangażować społeczeństwo do wsparcia. Wiemy, że rośnie grono osób, które podobnie jak my są przekonane, że przyszłość nas kobiet zależy od Dziewczynek.

Szukamy Sojuszniczek i Sojuszników, które i którzy wesprą nas w tym czasie promując naszą zbiórkę i pomagając nam dotrzeć do jak największej liczby osób. Wiemy, że dla wielu osób jesteście wzorem i macie rzeszę fanek i fanów – Wasze poparcie bardzo się dla nas liczy 🙂

Czy możecie nas wesprzeć? Najbardziej zależy nam na udostępnieniu zbiórki ze słowem poparcia na Waszym fanpage’u i/lub innymi kanałami.

Adres zbiórki to: https://zrzutka.pl/dziewczynskie-centrum-mocy

Znajdziecie tam wszystkie informacje o tym, czemu jest to ważne, jaki problem społeczny rozwiązujemy, na co dokładnie zbieramy i co będzie się działo w Centrum. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcecie promować zbiórki wprost, to może możecie napisać o naszym projekcie i podlinkować nasz profil FB: https://web.facebook.com/autonomia.fundacja/

Co o tym myślicie? Jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości jesteśmy do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Daria Lisowska,
fundacja Autonomia

Warto zerknąć na stronę Fundacji i zorientować się w temacie.

Podobne wpisy