Aktualności


Parada Smoków 1-2 czerwca 2019

Drodzy rodzice i dzieci,

w najbliższy weekend będzie Parada Smoków. Udział weźmie tysiące dzieci wystawiając swoje smoki. Podobno nie gryzą i można spokojnie je obejrzeć już w najbliższym czasie podczas Parady.

1 czerwca o godzinie 22 nad Wisłą będzie miało miejsce wielkie widowisko z efektami pirotechnicznymi i dźwiękowymi.

Program parady*:
Program 19.WIELKIEJ PARADY SMOKÓW:

Smoczy Piknik Rodzinny, Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie
1 czerwca (sobota), godz. 10:00 – 21:30
2 czerwca (niedziela), godz. 10:00 – 19:00

Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle
1 czerwca (sobota), godz. 22:00, Zakole Wisły pod Wawelem

Parada Smoków
2 czerwca (niedziela), godz. 12:15-15:00
Trasa:
Planty (od strony ul. Gertrudy) – ul. Grodzka – Rynek Główny

*ze strony: paradasmokow.pl

Będzie ciekawie!


Bezpłatny webinar dla mam!

Zostałam poproszona o udostępnienie Wam informacji. Proszę bardzo:

[Bezpłatny webinar dla mam!]

Drogie Mamy, jeśli myślicie nad założeniem własnego biznesu i chcecie skorzystać z doświadczenia innych kobiet – mam, serdecznie zapraszam na bezpłatny webinar

JAK WYSTARTOWAĆ Z WŁASNYM BIZNESEM? PRAWDZIWE HISTORIE 3 MAM 📷:)Swoimi doświadczeniami odnośnie zakładania i rozwijania swojej działalności podzielą się:
👩‍💻 Ela – Ela Wolińska wirtualna asystentka
📸 Iza z Iza Faber Fotografia
🧵 Magda z LovemadeZapisujcie się już dziś i co najważniejsze notujcie pytania, jakie chcecie zadać dziewczynom 🙂

Szczegóły i zapisy znajdziecie tu: http://bit.ly/webinar_28maja


Weekend w Krakowie z dzieckiem (18, 19 maja)

Zapraszam już dzisiaj (środa) po 20 (wydarzenia na sobotę) i 21 (wydarzenia na niedzielę) na stronę Niezbędnik na FB. Znajdziesz tam wiele ciekawych propozycji na nadchodzący weekend.

Zajęcia, warsztaty, przedstawienia… Całkiem sporo tego!

Jeśli jednak szukasz czegoś innego:
– restauracje i kawiarnie przyjazne rodzinie -> link
– atrakcje Krakowa (oferta -> muzeum, kino, filharmonia, teatr itp dla dzieci)-> link
– propozycje w Krakowie na świeżym powietrzu -> link
– okolice Krakowa i jednodniowe wycieczki -> link

Dobrej pogody!


Edukacja – jak to wygląda i jaki jest cel.

#prywata

Koleżanka przesłała mi link do mini filmu dokumentalnego o edukacji w Finlandii. Co prawda moje dziecko ma jeszcze trochę czasu, ale nasłuchałam się od znajomych, że jest z domowymi zadaniami gorzej niż było “za moich czasów”.  Czasami po pracy zamiast odpocząć mają drugi etat – szkolny z dziećmi. Na przykład istnieje model rodziny: jedno z rodziców siedzi z dziećmi i im pomaga, drugie zajmuje się domem… Wiem, wiem… To temat rzeka.

Na studiach pedagogicznych jest taki przedmiot jak psychologia edukacyjna, czyli jak uczyć, żeby dziecko się uczyło. Pamiętam, że kluczowymi było powtarzanie, czas wolny (odpoczynek) i angażowanie wielu zmysłów. Skoro mamy tak wiedzę, czemu z niej nie korzystamy?

Niezależnie od wszystkiego na studiach filozoficznych uczono mnie jak myśleć (możliwe, że nawet trochę skutecznie). Jak/ie pytania zadawać. Jak nie być kaleką intelektualną powielającą stereotypy. Tego, o czym piszę, powinnam nauczyć się znacznie wcześniej! To wszystko powinnam wynieść ze szkoły. Dlatego z sentymentem i łezką w oku obejrzałam ten mini filmik o edukacji (język angielski):


Nie chodzi mi o dyskusję. Nie chodzi mi o burzę. Chodzi mi tylko o zadanie sobie jednego pytania: jaki jest cel edukacji? Każdy na podstawie swoich doświadczeń ma pewnie inne zdanie na ten temat. Jesteśmy indywidualnościami i wierzę, że co się sprawdziło w twoim przypadku, innym może pomóc/zaszkodzić.

 

 

 


Strajk i co dalej? Kilka pomysłów na spędzenie czasu z dzieckiem.

To wyzwanie zapewnić dziecku opiekę podczas strajku nauczycieli. Jeśli nie masz pomysłu na spędzenie tego czasu, przedstawiam kilka propozycji.

Co można zrobić z tym czasem?

Jeśli jest ładna pogoda warto pojechać do Parku Jordana, Ogrodu Doświadczeń albo Wioski Świata, ewentualnie Ojcowa, czy mini zoo Kopytkowo w Izdebniku. Można pojechać do Muzeum Motyli lub Kopalni w Bochni albo Wieliczce. Link do mapki i większej ilości informacji: atrakcje Krakowa albo propozycje wycieczki jednodniowej.

Jakie są inne możliwości? A jeśli pogoda będzie kiepska? Zawsze pozostają Domy Kultury ze swoją ofertą i Kluby Rodziców (link).

Można skorzystać z innych dobrodziejstw takich jak baseny, bawialnie, sale zabaw, małpie gaje czy Klockoland. Są miejsca jak Widzi Mi Się, gdzie na kilka godzin można zostawić dziecko pod opieką (wcześniej trzeba się skontaktować). Tych ofert jest całkiem sporo. Więcej propozycji znajdziesz tutaj.

Można również wspólnie wybrać się na obiad rodzinny do restauracji lub kawiarni z ofertą dla dzieci. Kliknij tutaj.

Miejmy nadzieję, że strajk nie będzie jednak trwał długo.

Ponadto znalazłam artykuł o możliwościach na wypadek strajku. Czyli czy brać opiekę, zasiłek, zwykły urlop, czy na żądanie. Artykuł jasno napisany znajduje się tutaj: https://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/strajk-nauczycieli-urlop-na-zadanie-dzien-opieki-nad-dzieckiem-czy-zasilek-opiekunczy/1xtl93v


Weekendowe wydarzenia dla rodzin w Krakowie!

Zapraszam w najbliższą środę po 20wszej i 21giej na stronę Niezbędnik na FB. Znajdziesz tam wiele ciekawych propozycji na nadchodzący weekend.

Zajęcia, warsztaty, przedstawienia… Całkiem sporo tego!

Jeśli jednak szukasz czegoś innego:
– restauracje i kawiarnie przyjazne rodzinie -> link
– atrakcje Krakowa (oferta -> muzeum, kino, filharmonia, teatr itp dla dzieci)-> link
– propozycje w Krakowie na świeżym powietrzu -> link
– okolice Krakowa i jednodniowe wycieczki -> link

Udanego weekendu!


Kwiecień jest niebieski!

Czy wiesz, że kwiecień jest miesiącem autyzmu?

Oficjalny plakat niebieskiego miesiąca stowarzyszenie synapsis.org.pl

Oficjalny plakat niebieskiego miesiąca stowarzyszenie synapsis.org.pl

Wiesz, że 2 kwietnia jednocząc się z osobami z autyzmem warto ubrać się na niebiesko? A wiesz jakie wydarzenia będą towarzyszyć temu okresowi?

Oto zakres wydarzeń na ten okres ze strony zaciszeautyzmu.pl:

Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu – wydarzenia w Krakowie i okolicach [2019]

Data, Godzina , Organizator, Gdzie, Opis Wydarzenia , link

2.04.2019, cały dzień, Wkręć się w autyzm, Kraków, „Zaświeć się na niebiesko dla AUTYZMU”, w ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości obywatelskiej na temat spektrum autyzmu. Planujemy zaświecić na niebiesko: Kładka Bernatka, Tauron Arena Kraków, Estakada Lipska-Wielicka. Galeria Kazimierz i inne

31.03.2019 17:00-19:00, Organic Coffee al. 3-go Maja 11a, ASD- Aktywne Spotkania Dyskusyjne: #02 Dieta dziecka z autyzmem. Spotkanie prowadzi dietetyk kliniczny, Ewa Rentflejsz. Bezpłatne bilety na https://zaciszeautyzmu.evenea.pl/ Organizator: Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci z Autyzmem „ZACISZE”

2.04.2019 10:00 Zespół Szkół im. Brata A.Kosiby w Wieliczce, Spacer na niebiesko – przejście przez Wieliczkę połączone z akcją rozdawania ulotek dot. autyzmu.
Wystawa prac uczniów szkoły pt. „Puzzle na dzień autyzmu”. Wystawa w kinie „Kampus” pt.” Maria i ja”

02.04.19, 11:00-14:00, Fundacja Wspólnota Nadziei, Spotkanie „Przy Kawie” dla przedstawicieli władz, organizacji i uczelni. FARMA ŻYCIA, ul. Ogrodowa 17 w Więckowicach.

45.04.2019, 9:00-17:00, Kraków, Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie i Ośrodek dla Osób z Autyzmem Effatha, Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Autyzm Pedagogika I Medycyna Ręka W Rękę, link: https://www.autyzmrekawreke.pl/

7.04.2019, 15:00-17:00, Wkręć się w autyzm, Kraków, Happening: Wkręć się w autyzm – ubierz Adasia na niebiesko, Kraków-Rynek Główny, W ramach happeningu dużo zabaw dla dzieci, NIEBIESKI NAMIOT INFORMACYJNY gdzie specjaliści będą się dzielić wiedzą na temat zaburzeń rozwoju, autyzmu, Zespołu Aspergera

7.04.2019, 15:00-17:00, Fundacja Autyzm Up, Kraków, „Niebieski tramwaj”, trasa wokół Plant, Celem „Niebieskiego tramwaju” będzie ukazanie (poprzez prezentację dźwiękową, kącik sensoryczny, rozmowę z psychologiem, prezentację video) jakie odczucia mogą towarzyszyć dzieciom ze spektrum autyzmu w tłumie.

7.04.2019, 17:00-18:00, Wkręć się w autyzm, Happening: Wkręć się w autyzm – Niebieski przejazd rowerowy, Kraków-Rynek Główny,
Trasa przejazdu (około 4 km): Rynek Główny (okrążenie) – Grodzka – przecięcie pl. Wszystkich Świętych – Grodzka – Bernardyńska („pod prąd”) – Smocza – wjazd na górny poziom Bulwarów Wiślanych na rogu ul. Smoczej i Koletek – przejazd na wprost alejką asfaltową obok pomnika psa Dżoka – zjazd z górnego poziomu na dolny poziom Bulwarów (na Bulwar Czerwieński) – przejazd pod mostem Grunwaldzkim – Bulwar Inflancki – przejazd pod mostem Piłsudskiego – Bulwar Kurlandzki – Kładka O. Bernatka (przejazd częścią Kładki dla rowerów w kierunku ul. Brodzińskiego)- ul. Brodzińskiego („pod prąd”)- przecięcie ul Rynek Podgórski- Rynek Podgórski

9.04.2019, 18.00 Stowarzyszenie Przyszłość, Nowohuckie Centrum Kultury, koncert charytatywny z udziałem Orkiestry Wieniawa i gwiazd polskiej sceny muzycznej tj. Artur Andrus, Czesław Mozil, Zuza Jabłońska. link: https://www.centrum-autyzmu.pl/aktualnosci,pokaz,553,gwiazdy-dla-autyzmu-koncert


Weeeeekend w Krakowie z dziećmi! :-) 30-31.03.2019

Zapraszam już dzisiaj (środa) po 21wszej i 22giej na stronę Niezbędnik na FB. Znajdziesz tam wiele ciekawych propozycji na nadchodzący weekend.

Zajęcia, warsztaty, przedstawienia… Całkiem sporo tego!

Jeśli jednak szukasz czegoś innego:
– restauracje i kawiarnie przyjazne rodzinie -> link
– atrakcje Krakowa (oferta -> muzeum, kino, filharmonia, teatr itp dla dzieci)-> link
– propozycje w Krakowie na świeżym powietrzu -> link
– okolice Krakowa i jednodniowe wycieczki -> link

Bawcie się dobrze!


Zmiany w opiece okołoporodowej 2019

Czy wiecie, że zmieniły się standardy opieki okołoporodowej?
Polecam wejść na stronę Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/zmiany-w-organizacji-opieki-okoloporodowej-1-stycznia-2019-r-wchodzi-w-zycie-nowy-standard-organizacyjny

Znajdziecie tu niezbędne i oficjalne informacje. Są tam kwestie pozytywne i wątpliwe i niektóre pozostawione bez zmian. Ciągle jest nacisk na poród naturalny i karmienie piersią oraz nie daje gwarancji znieczylenia zewnątrzoponowego na żyeczenie.
Zapraszam przyszłe mamy do zapoznania się z powyższym dokumentem dla wyższej świadomowści swoich praw.


Weeeekend! z dzieckiem w Krakowie

Weekend tuż tuż…

Zapraszam po 21wszej na stronę Niezbędnik na FB. Znajdziesz tam sporo propozycji na nadchodzący weekend.

Jeśli jednak szukasz czegoś innego:
– restauracje i kawiarnie przyjazne rodzinie -> link
– atrakcje Krakowa (oferta -> muzeum, kino, filharmonia, teatr itp dla dzieci)-> link
– propozycje w Krakowie na świeżym powietrzu -> link
– okolice Krakowa i jednodniowe wycieczki -> link

Fajnego weekendu! 🙂


Weeekend w Krakowie!

Nie wiesz jak spędzić weekend w Krakowie z dzieckiem?

Zapraszam na stronę Niezbędnik na FB. Znajdziesz tam (już niedługo) sporo propozycji na nadchodzący weekend.

Jeśli jednak szukasz czegoś innego:
– restauracje i kawiarnie przyjazne rodzinie -> link
– atrakcje Krakowa (oferta -> muzeum, kino, filharmonia, teatr itp dla dzieci)-> link
– propozycje w Krakowie na świeżym powietrzu -> link
– okolice Krakowa i jednodniowe wycieczki -> link

Udanego weekendu! 🙂


Pomoc dla Igorka.

Hej.

To prywata, więc jeśli Cię to razi nie czytaj dalej… 😉

Znam Igorka i jego mamę osobiście. Są fajni i moja córka, jeśliby to było możliwe pewnie częściej by się z nim bawiła, bo są w podobnym wieku. Niestety wszyscy jesteśmy zabiegani. Ja codziennością, mama Igorka walką o zdrowie dziecka (lekarze, rehabilitacje… sporo tego). Oboje są dzielni i walczą!

Jeśli masz ochotę, wierzysz, że ma to sens, wesprzyj tego dzielnego dzieciaka: https://pomagam.pl/aownxgg0

Tutaj wpis od mamy Igorka:

Mój synek, urodził się z wieloma dolegliwościami, które wymagają sporego nakładu finansowego:

* lewostronnym rozszczepem twarzoczaszki (warga, podniebienie, nosek, dziąsło). Wymagane liczne operacje twarzoczaszki oraz plastyka.

* rozszczep kręgosłupa (potrzebna ciągła rehabilitacja).

* szpotawość stóp i odwiedzenie na zewnątrz (potrzebna rehabilitacja).

* niedosłuch.

* wrodzona, bardzo duża wada wzroku.

* ostatnio wykryta niesprawność intelektualna (potrzebne ciągłe leczenie logopedyczne, psychologiczne, ogólnorozwojowe, pedagogiczne, sensoryczne, społeczno-poznawcze).

Ciężar tak ogromnych problemów zdrowotnych dla mnie to zbyt dużo, dlatego jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc…. z serca, nie z litości, będę wdzięczna. Tym bardziej, że nie mogłam wrócić do pracy, i wspomagam się tylko zasiłkiem na niepełnosprawność Igusia. Wiele już za nami, jak operacja twarzoczaszki ale kolejne kosztowne operacje przed nami (po stronie rozszczepowej synek nie ma dziąsła i zębów). Potrzebna też jest ciągła rehabilitacja ze wzgledu na rozszczep kręgosłupa oraz wszelkie wspomaganie intelektualne ponieważ z tym jest największy problem.

Będę wdzięczna za każdą pomoc.


Widzi mi się / Prądnik Biały – oferta dla dzieci i rodziców

Widzi Mi SięCzy słyszeliście/czytaliście o WidziMiSię?

Mimo, że mieszkam niedaleko, dowiedziałam się o tym miejscu kilka miesięcy już po otwarciu. Na początek z córką byłyśmy w Sali Zabaw, gdzie ponad 2 godziny córka świetnie się bawiła. I mimo, iż wystrój nie bije po oczach odblaskiem i tysiącem zabawek (uff), to czas spędzony w tym miejscu był bogaty w doświadczenia. Córka zaskakiwana była przez pomysłową opiekunkę zabawami. Właśnie dziewczyny z WidzimiSię są największym atutem tego miejsca!

Zostałyśmy zachęcone do zabawy następnego dnia z klockami bObles i znowu zaskoczenie! Godzina minęła niesamowicie szybko. Córka 3,5 roku świetnie się bawiła oraz próbowała się nauczyć współpracy z innymi dziećmi (czasowo zapomniała niektórych umiejętności 😛 ). I tutaj znowu pomoc ze strony prowadzących, które z wyczuciem wiedzą, kiedy wkroczyć (a kiedy nie) z pomocą.

Po kilku dniach córkę zostawiłam na 2 godziny w Sali Zabaw. Nie muszę mówić, że córka nie chciała wychodzić? Zostawiłam ją jeszcze na pół godziny i zrobiłam zakupy w pobliskim markecie.

Dlaczego o tym piszę mimo, że nie robię tego standardowo? Z czystego egoizmu! 😛 Bo jest to miejscówka niedaleko mnie. Bo jest to miejscówka, która bardzo się spodobała mojej córce i mimo, że ma ostatnio okres buntu oraz sprawdzania cierpliwości rodziców, to z WidziMiSię wraca mega pozytywna.

 

A teraz konkrety:

Gdzie? Rusznikarska 17, czyli 5 min od Pętli Krowodrza Górka

Możliwości:

Sala Zabaw: możliwość pozostawienia na godziny dziecka w wieku 3-8 lat pod opieką osoby przeszkolonej (i kreatywnej), dzieci 0-3 pod opieką rodzica. Koszt to 12 zł/ godzinę, weekend 20 zł/godzinę. Otwarte do 20tej!

Zajęcia Sportowo-Artystyczne:

Masaż Szantala dla dzieci w wirku 0,5 – 1,5, zajęcia opiekunem

BObles – to zajęcia dla dzieci w wieku 1-4 wraz z opiekunem

Ogólnorozwojowe dla dzieci 5-7 lat

Jumping Fitness (trampoliny) dla dzieci 5-14 lat (w 3 grupach wiekowych)

Bungee Fitness (ćwiczenia na podwieszeniu- wygląda super na zdjęciach) dla dzieci 9-14 lat (w 3 grupach wiekowych)

Architektura dla dzieci 5-7 lat

Zajęcia teatralne dla dzieci w wieku 10-14 lat.

Oferta jest bogata, bo znajduje się w niej również zabawy dla dzieci słabowidzących i niewidomych 🙂 

Można też urządzić dziecku imprezę np urodzinową.

W grafiku występują również zajęcia dla dorosłych. Jeśli ktoś lubi inny rodzaj fitnessu lub siłkę, to dodatkowo jest możliwość udania się na zajęcia w budynku obok: magicfit.pl a dziecko można zostawić (od lat 3) pod opieką WidziMiSię.

 

W najbliższym czasie:

  • odbędą się zajęcia pokazowe SMYKO-MULTISENSORYKA® Sobota 26.01.2019 godz. 09.00 (wiek 0,6 – 1,5 lat) + rodzic/opiekun oraz o godz. 10.00 (wiek 1,5 – 2,5 lat) + rodzic/opiekun
  • Szafing czyli wymiana rzeczy sobota 2 luty 2019 godz. 14.00 – 17.00 Przewidywane jest wsparcie w ramach opieki nad dziećmi w trakcie wydarzenia. Dla uczestników dostępna Sala Zabaw w cenie 5zł/h!