Aktualności


Zmiany w opiece okołoporodowej 2019   Ostatnio zaktualizowane!

Czy wiecie, że zmieniły się standardy opieki okołoporodowej?
Polecam wejść na stronę Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/zmiany-w-organizacji-opieki-okoloporodowej-1-stycznia-2019-r-wchodzi-w-zycie-nowy-standard-organizacyjny

Znajdziecie tu niezbędne i oficjalne informacje. Są tam kwestie pozytywne i wątpliwe i niektóre pozostawione bez zmian. Ciągle jest nacisk na poród naturalny i karmienie piersią oraz nie daje gwarancji znieczylenia zewnątrzoponowego na żyeczenie.
Zapraszam przyszłe mamy do zapoznania się z powyższym dokumentem dla wyższej świadomowści swoich praw.


Weeeekend! z dzieckiem w Krakowie

Weekend tuż tuż…

Zapraszam po 21wszej na stronę Niezbędnik na FB. Znajdziesz tam sporo propozycji na nadchodzący weekend.

Jeśli jednak szukasz czegoś innego:
– restauracje i kawiarnie przyjazne rodzinie -> link
– atrakcje Krakowa (oferta -> muzeum, kino, filharmonia, teatr itp dla dzieci)-> link
– propozycje w Krakowie na świeżym powietrzu -> link
– okolice Krakowa i jednodniowe wycieczki -> link

Fajnego weekendu! 🙂


Weeekend w Krakowie!

Nie wiesz jak spędzić weekend w Krakowie z dzieckiem?

Zapraszam na stronę Niezbędnik na FB. Znajdziesz tam (już niedługo) sporo propozycji na nadchodzący weekend.

Jeśli jednak szukasz czegoś innego:
– restauracje i kawiarnie przyjazne rodzinie -> link
– atrakcje Krakowa (oferta -> muzeum, kino, filharmonia, teatr itp dla dzieci)-> link
– propozycje w Krakowie na świeżym powietrzu -> link
– okolice Krakowa i jednodniowe wycieczki -> link

Udanego weekendu! 🙂


Pomoc dla Igorka.

Hej.

To prywata, więc jeśli Cię to razi nie czytaj dalej… 😉

Znam Igorka i jego mamę osobiście. Są fajni i moja córka, jeśliby to było możliwe pewnie częściej by się z nim bawiła, bo są w podobnym wieku. Niestety wszyscy jesteśmy zabiegani. Ja codziennością, mama Igorka walką o zdrowie dziecka (lekarze, rehabilitacje… sporo tego). Oboje są dzielni i walczą!

Jeśli masz ochotę, wierzysz, że ma to sens, wesprzyj tego dzielnego dzieciaka: https://pomagam.pl/aownxgg0

Tutaj wpis od mamy Igorka:

Mój synek, urodził się z wieloma dolegliwościami, które wymagają sporego nakładu finansowego:

* lewostronnym rozszczepem twarzoczaszki (warga, podniebienie, nosek, dziąsło). Wymagane liczne operacje twarzoczaszki oraz plastyka.

* rozszczep kręgosłupa (potrzebna ciągła rehabilitacja).

* szpotawość stóp i odwiedzenie na zewnątrz (potrzebna rehabilitacja).

* niedosłuch.

* wrodzona, bardzo duża wada wzroku.

* ostatnio wykryta niesprawność intelektualna (potrzebne ciągłe leczenie logopedyczne, psychologiczne, ogólnorozwojowe, pedagogiczne, sensoryczne, społeczno-poznawcze).

Ciężar tak ogromnych problemów zdrowotnych dla mnie to zbyt dużo, dlatego jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc…. z serca, nie z litości, będę wdzięczna. Tym bardziej, że nie mogłam wrócić do pracy, i wspomagam się tylko zasiłkiem na niepełnosprawność Igusia. Wiele już za nami, jak operacja twarzoczaszki ale kolejne kosztowne operacje przed nami (po stronie rozszczepowej synek nie ma dziąsła i zębów). Potrzebna też jest ciągła rehabilitacja ze wzgledu na rozszczep kręgosłupa oraz wszelkie wspomaganie intelektualne ponieważ z tym jest największy problem.

Będę wdzięczna za każdą pomoc.


Widzi mi się / Prądnik Biały – oferta dla dzieci i rodziców

Widzi Mi SięCzy słyszeliście/czytaliście o WidziMiSię?

Mimo, że mieszkam niedaleko, dowiedziałam się o tym miejscu kilka miesięcy już po otwarciu. Na początek z córką byłyśmy w Sali Zabaw, gdzie ponad 2 godziny córka świetnie się bawiła. I mimo, iż wystrój nie bije po oczach odblaskiem i tysiącem zabawek (uff), to czas spędzony w tym miejscu był bogaty w doświadczenia. Córka zaskakiwana była przez pomysłową opiekunkę zabawami. Właśnie dziewczyny z WidzimiSię są największym atutem tego miejsca!

Zostałyśmy zachęcone do zabawy następnego dnia z klockami bObles i znowu zaskoczenie! Godzina minęła niesamowicie szybko. Córka 3,5 roku świetnie się bawiła oraz próbowała się nauczyć współpracy z innymi dziećmi (czasowo zapomniała niektórych umiejętności 😛 ). I tutaj znowu pomoc ze strony prowadzących, które z wyczuciem wiedzą, kiedy wkroczyć (a kiedy nie) z pomocą.

Po kilku dniach córkę zostawiłam na 2 godziny w Sali Zabaw. Nie muszę mówić, że córka nie chciała wychodzić? Zostawiłam ją jeszcze na pół godziny i zrobiłam zakupy w pobliskim markecie.

Dlaczego o tym piszę mimo, że nie robię tego standardowo? Z czystego egoizmu! 😛 Bo jest to miejscówka niedaleko mnie. Bo jest to miejscówka, która bardzo się spodobała mojej córce i mimo, że ma ostatnio okres buntu oraz sprawdzania cierpliwości rodziców, to z WidziMiSię wraca mega pozytywna.

 

A teraz konkrety:

Gdzie? Rusznikarska 17, czyli 5 min od Pętli Krowodrza Górka

Możliwości:

Sala Zabaw: możliwość pozostawienia na godziny dziecka w wieku 3-8 lat pod opieką osoby przeszkolonej (i kreatywnej), dzieci 0-3 pod opieką rodzica. Koszt to 12 zł/ godzinę, weekend 20 zł/godzinę. Otwarte do 20tej!

Zajęcia Sportowo-Artystyczne:

Masaż Szantala dla dzieci w wirku 0,5 – 1,5, zajęcia opiekunem

BObles – to zajęcia dla dzieci w wieku 1-4 wraz z opiekunem

Ogólnorozwojowe dla dzieci 5-7 lat

Jumping Fitness (trampoliny) dla dzieci 5-14 lat (w 3 grupach wiekowych)

Bungee Fitness (ćwiczenia na podwieszeniu- wygląda super na zdjęciach) dla dzieci 9-14 lat (w 3 grupach wiekowych)

Architektura dla dzieci 5-7 lat

Zajęcia teatralne dla dzieci w wieku 10-14 lat.

Oferta jest bogata, bo znajduje się w niej również zabawy dla dzieci słabowidzących i niewidomych 🙂 

Można też urządzić dziecku imprezę np urodzinową.

W grafiku występują również zajęcia dla dorosłych. Jeśli ktoś lubi inny rodzaj fitnessu lub siłkę, to dodatkowo jest możliwość udania się na zajęcia w budynku obok: magicfit.pl a dziecko można zostawić (od lat 3) pod opieką WidziMiSię.

 

W najbliższym czasie:

  • odbędą się zajęcia pokazowe SMYKO-MULTISENSORYKA® Sobota 26.01.2019 godz. 09.00 (wiek 0,6 – 1,5 lat) + rodzic/opiekun oraz o godz. 10.00 (wiek 1,5 – 2,5 lat) + rodzic/opiekun
  • Szafing czyli wymiana rzeczy sobota 2 luty 2019 godz. 14.00 – 17.00 Przewidywane jest wsparcie w ramach opieki nad dziećmi w trakcie wydarzenia. Dla uczestników dostępna Sala Zabaw w cenie 5zł/h!

 

 

Najbliższy weekend w Krakowie!

Nie wiesz jak spędzić sobotę i niedzielę w Krakowie z dzieckiem?

Zapraszam na stronę Niezbędnik na FB. Znajdziesz tam sporo propozycji na nadchodzący weekend.

Jeśli jednak szukasz czegoś innego:
– restauracje i kawiarnie przyjazne rodzinie -> link
– atrakcje Krakowa (oferta -> muzeum, kino, filharmonia, teatr itp dla dzieci)-> link
– propozycje w Krakowie na świeżym powietrzu -> link
– okolice Krakowa i jednodniowe wycieczki -> link

Życzę kolejnego udanego weekendu! 🙂


Wykładziny w placówkach oświatowych – czy mają znaczenie?

Artykuł sponsorowany

Wykładziny w placówkach oświatowych - czy mają znaczenie?

Wykładziny w placówkach oświatowych – czy mają znaczenie?

Wykładzina jest nieodłącznym elementem wyposażenia sal w przedszkolach i żłobkach. Ma ogromne znaczenia w procesie edukacyjnym i wychowawczym. Czy istnieje wykładzina idealna i jak ją wybrać?

Wykładzina kojarzy się głównie ze zbieraczami kurzu, roztoczy i innych niebezpiecznych dla nas, a szczególnie najmłodszych materii. Rezygnuje się z niej z przyczyn zdrowotnych, najczęściej u alergików, ale również z przyczyn praktycznych. Codzienne odkurzanie i pranie wykładziny może stać się uporczywym i męczącym zadaniem. Jednak nie z wykładzinami, które oferuje Moje Bambino.

Wybór wykładziny

To jaki wzór, kolorystykę oraz wielkość będzie posiadała wykładzina w przedszkolu, zależy od wielkości pomieszczenia oraz funkcji, jaką ma spełniać. Głównym zadaniem każdej z nich jest zapewnienie komfortu dzieciom. Wykładzina rozłożona na całej powierzchni sali umożliwia zabawę w każdej jej zakątku. Jednak z przyczyn funkcjonalnych warto zastosować maksymalną ilość jedynie w miejscach, w których dzieci będą bawić się oraz leżakować. Miękka i ciepła okładzina podłogowa znakomicie sprawdza się przy popołudniowych drzemkach. Nie zda jednak egzaminu położona przy stolikach. Przy nich dzieci jedzą, malują i wykonują wiele czynności, które mogą zniszczyć nawet nowy nabytek.

Jak ułożyć wykładzinę

Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie jej na 3/4 metrażu pomieszczenia. Pozwoli to na pozostawienie wolnego miejsca przy stolikach, jak również przy wejściu do klasy. Istnieje ryzyko silnego zabrudzenia wykładziny, które ciężko będzie wyczyścić, gdy na dworze panuje jesienna pogoda. Wykładzina powinna zostać umieszczona na odpowiednim podłożu i za pomocą silnie klejącej taśmy przytwierdzona do niego. Uchroni to biegające dzieci przed upadkiem, który może być spowodowany przesunięciem lub podwinięciem się materiału.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność przede wszystkim

Placówka oświatowa musi zapewnić pełen komfort wszystkim swoim podopiecznym, więc rezygnacja z wykładziny nie jest dobrym rozwiązaniem. Zamiast tego, każda z nich powinna zainwestować w dobry i funkcjonalny materiał. W Moje Bambino znajdą Państwo wykładziny dostosowane do potrzeb małych dzieci. Materiały, z których zostały wykonane, ograniczają absorpcję brudu, dzięki czemu do utrzymania czystości wystarczy sprawny odkurzacz. Krótkie włosie to również idealna forma do jego prania. W krótkim czasie za pomocą odkurzacza piorącego odzyska idealną formę i wyschnie w ciągu jednej nocy. Taką samą funkcję spełnia również dywan w żłobku, który służy do zabawy i gwarantuje odpowiednie bezpieczeństwo i funkcjonalność najmniejszym maluszkom.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mojebambino.plCoś dla dziewczyn. Fundację Autonomia i Dziewczyńskie Centrum Mocy

Otrzymałam wiadomość z Fundacji Autonomia i Dziewczyńskie Centrum Mocy informujące o ich działalności. Podzielę się nimi, bo uznaję, że takie działania są ważne:

Cześć, dzień dobry 🙂

Czy znacie Fundację Autonomia i Dziewczyńskie Centrum Mocy? Bardzo chciałabym zaprosić Was do wsparcia tego projektu, bo właśnie teraz jest kluczowy dla nas moment! Poniżej krótko (prawie!) streszczam, o co chodzi. Proszę, poświęćcie mi kilka minut 🙂

Czym jest Dziewczyńskie Centrum Mocy?

Dziewczyńskie Centrum Mocy to fizyczna przestrzeń tworzona dla i przez dziewczynki i dziewczyny. Tworzymy miejsce, w którym dziewczyny mogą bezpiecznie i bez przeszkód odkrywać swoje możliwości i siłę, wzmacniać swoją odwagę, przełamywać ograniczenia, budować zdrowe relacje, odnajdywać przyjaźnie na całe życie, zyskać wspierające je otoczenie, uczyć się samoorganizować i współpracować. Codziennie. Razem. W realu.

Dlaczego to Ważne?

– nastolatki w Polsce mają najniższe poczucie własnej wartości wśród 42 krajów Europy (HBSC i WHO, 2017),

– 61% dziewczynek uważa się za zbyt grube, choć tylko 6% ma nadwagę,

– dla ⅓ dziewczyn inicjacja seksualna była wymuszona (m.in. za http://www.endvawnow.org),

– niemal 90% kobiet doświadczyła molestowania seksualnego (STER, 2016),

– minimum ¼ kobiet doświadczyła w swoim życiu przemocy fizycznej (FRA, 2016).

Fundacja Autonomia od 10 lat prowadzi działania tak, aby każda dziewczynka i kobieta była bezpieczna i mogła decydować o sobie, żeby każda mogła się rozwijać i być szczęśliwa. Wspieramy nauczycieli i nauczycielki, szkoły i uczelnie. Wzmacniamy dziewczynki, nastolatki i kobiety – 3.000 dziewcząt i kobiet nauczyłyśmy jak w szkole, w pracy i w domu mówić własnym głosem, samodzielnie myśleć, stawiać granice i podejmować decyzje, jak się bronić, mówić „nie”, krzyczeć.

Chcemy naszą wiedzę i doświadczenie z rozproszonych dotąd działań przekuć w kompleksowy program empowermentowy dla dziewczynek, realizowany codziennie, w ciągu całego roku, w formie Dziewczyńskich Centrów Mocy.

Pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy powstanie w Krakowie i właśnie o to teraz walczymy. Marzymy, że za rok będą działały trzy takie Centra w różnych regionach Polski, a za 5 lat kilkanaście – w całym kraju.

Ten czwartek, 11 października, to Międzynarodowy Dzień Dziewczynki, który obchodzimy od 4 lat. Wtedy właśnie ruszamy z wydarzeniami, które będą inauguracją projektu Dziewczyńskiego Centrum Mocy, ale przed wszystkim ruszamy ze zbiórką na zrzutka.pl – chcemy zaangażować społeczeństwo do wsparcia. Wiemy, że rośnie grono osób, które podobnie jak my są przekonane, że przyszłość nas kobiet zależy od Dziewczynek.

Szukamy Sojuszniczek i Sojuszników, które i którzy wesprą nas w tym czasie promując naszą zbiórkę i pomagając nam dotrzeć do jak największej liczby osób. Wiemy, że dla wielu osób jesteście wzorem i macie rzeszę fanek i fanów – Wasze poparcie bardzo się dla nas liczy 🙂

Czy możecie nas wesprzeć? Najbardziej zależy nam na udostępnieniu zbiórki ze słowem poparcia na Waszym fanpage’u i/lub innymi kanałami.

Adres zbiórki to: https://zrzutka.pl/dziewczynskie-centrum-mocy

Znajdziecie tam wszystkie informacje o tym, czemu jest to ważne, jaki problem społeczny rozwiązujemy, na co dokładnie zbieramy i co będzie się działo w Centrum. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcecie promować zbiórki wprost, to może możecie napisać o naszym projekcie i podlinkować nasz profil FB: https://web.facebook.com/autonomia.fundacja/

Co o tym myślicie? Jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości jesteśmy do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Daria Lisowska,
fundacja Autonomia

Warto zerknąć na stronę Fundacji i zorientować się w temacie.


Muzeum Etnograficzne dla rodzin!

Dostałam informację, która z pewnością ucieszy. Muzeum Etnograficzne zaprasza na cykl zajęć dla rodzin:

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na pierwsze w nowym cyklu, rodzinne warsztaty Etnokalendarz – już w ten weekend! Będziemy czerpać inspirację z natury i praktycznie zgłębiać tajemnice zaklęte w drewnie… Co konkretnie będzie się działo? Posłuchajcie i do zobaczenia na warsztatach! 🙂 https://www.facebook.com/etnomuzeum.krakow/videos/948602735335857/?__xts__%5B0%5D=68.ARDfn1CZkM43zdsJ4PdqLnpj1O_bwhtDwU04uuStJxhBCtJScrjyqUUv_94KJKL-0rs7Sq8Tb8Bllcwp2mTlHAGJogTNmvKFuneh9TAM9ZTJ_8Q_P8j2en4kkfknBvfz-cUgRIx62hqGammqPuCF8wL7lzsNBQndcbV4YQEQw8_FGBfpCuJIVg&__tn__=-R
✅ Więcej informacji również w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/238087676860537/

Tylko korzystać.


Petycja – Utworzenie parku przy pętli Krowodrza Górka w Krakowie

Prywata. Petycja o utworzenie parku przy Pętli Krowodrza Górka.

Ponieważ to jest w mojej okolicy (Krowodrza Górka), mam prośbę o poświęcenie chwili i zastanowienie się nad tematem poniższej petycji:

Do:

Rada Dzielnicy IV Prądnik Biały w Krakowie
Dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Zwracam się z prośbą do Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały w Krakowie o rozpoczęcie działań mających na celu utworzenie nowego parku przy pętli Krowodrza Górka wzdłuż przebudowanej linii tramwajowej, pomiędzy ulicami Fieldorfa-Nila i Kluczborską.

Zwracam się z prośbą do Dyrektora Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II oraz do Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego o udostępnienie terenu pod ten park.

W związku z budową tramwaju na Górkę Narodową przebudowany będzie również fragment torów między Bratysławską a Fieldorfa-Nila. Przy okazji zniknie wiele zieleni na okolicznych działkach, której nie zrekompensują w pełni nasadzenia zastępcze. W związku z tym możnaby ocalić trochę zieleni w tej okolicy poprzez utworzenie parku po wschodniej stronie nowych torów na odcinku między ulicami Kluczborską i Fieldorfa-Nila, w którym mogliby odpocząć zarówno mieszkańcy okolicy jak i osoby czekające na przesiadkę.

Więcej znajdziecie tutaj: https://www.petycjeonline.com/krowodrza_park_and_park

Dziękuję za uwagę.
Miłego dnia